Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 16 november 2010 en proposition om godkännande av avtalet mellan Finland och Indien om ekonomiskt samarbete och med förslag till lag om upphävande av lagen angående godkännande av vissa bestämmelser i handelsavtalet mellan Republiken Finland och Indien (RP 250/2010 rd) till utrikesutskottet för beredning.
Utskottet har hört
ambassadråd Sanna Halinen-Kaira och handelssekreterare Selina Kangas, utrikesministeriet
Regeringen föreslår att riksdagen godkänner avtalet mellan Finland och Indien om ekonomiskt samarbete och lagen om upphävande av lagen angående godkännande av vissa bestämmelser i handelsavtalet mellan Republiken Finland och Indien.
Avtalet träder i kraft den trettionde dagen efter den dag den sista noten har tagits emot, med vilken avtalsparterna meddelar varandra att de nationella rättsliga krav som ikraftträdandet av avtalet förutsätter har uppfyllts. Den dag avtalet träder i kraft upphävs såväl handelsavtalet mellan Finland och Indien från 1967 som det genom notväxling 1974 ingångna avtalet om upprättandet av en finsk-indisk blandad kommission. Lagen avses träda i kraft samtidigt med avtalet om ekonomiskt samarbete.
Eftersom vissa bestämmelser i handelsavtalet från 1967 förutsatte riksdagens godkännande och sattes i kraft genom lag, kräver också godkännandet av avtalet som upphäver handelsavtalet och upphävandet av ikraftträdandelagen riksdagens godkännande.
Finland och Indien har ett gällande handelsavtal från 1967 (FördrS 72 och 73/1968) som avsett att förbättra de ekonomiska och handelsmässiga relationerna mellan länderna. I och med Finlands inträde i EU har merparten av de handelspolitiska bestämmelserna ersatts med andra bestämmelser, men med tanke på det intensifierade samarbetet mellan våra länder har parterna stannat för att det fortsatt behövs ett avtal för att stärka relationerna och att avtalet bör omformas efter Finlands EU-åtaganden. Avtalet om ekonomiskt samarbete grundar sig på de avtal som Indien ingått med andra EU-länder. De ändringsförslag som parterna kommit med till avtalsutkastet har godkänts av respektive part.
Genom avtalet bevaras avtalsgrunden för att utveckla samarbetet mellan Finland och Indien, och den blandkommission som inrättas genom avtalet kan fortsätta den tidigare, genom notväxling (FördrS 24/1979) tillsatta blandade kommissionens arbete och erbjuda ett forum för regelbunden handläggning av bilaterala frågor på hög tjänstemannanivå.
Avtalet innehåller inga bestämmelser som hör till området för lagstiftning och är inte heller i övrigt så betydelsefullt att det skulle kräva riksdagens godkännande. Men i punkt 2 i artikel IV finns en bestämmelse som upphäver 1967 års handelsavtal mellan Finland och Indien. Godkännande av den bestämmelsen kräver riksdagens samtycke och därför måste även upphävandet av lagen om godkännande av dessa bestämmelser regleras genom lag. Syftet med propositionen är att inhämta riksdagens samtycke till avtalet om ekonomiskt samarbete där 1967 års handelsavtal upphävs. Regeringen föreslår också att riksdagen godkänner en lag om upphävande av lagen angående godkännande av vissa bestämmelser i handelsavtalet mellan Finland och Indien.
Indien är en snabbt expanderande ekonomi som stadigt fått större politisk tyngd. Indien och EU har ett strategiskt partnerskap och Indien är EU:s tionde största handelspartner. EU är Indiens största handelspartner och en stor investerare. I Asien är Indien Finlands fjärde viktigaste handelspartner efter Kina, Japan och Sydkorea. År 2009 var värdet av vår export till Indien ungefär 450 miljoner euro och värdet av importen ca 230 miljoner euro. Med hänsyn till att Indien hela tiden växer i styrka i den internationella politiken, är det viktigt att uppdatera plattformen för Finlands och Indiens bilaterala relationer, menar utskottet. Avtalet om ekonomiskt samarbete tjänar detta syfte.
Sammantaget sett anser utskottet propositionen vara behövlig och motiverad och tillstyrker den utan ändringar.
Riksdagen
godkänner avtalet och
godkänner lagförslaget utan ändringar.
Helsingfors den 18 januari 2011
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Olli-Pekka Jalonen