Senast publicerat 05-06-2021 14:40

Punkt i protokollet PR 44/2018 rd Plenum Onsdag 2.5.2018 kl. 13.59—18.58

5. Diskrimineringsombudsmannens berättelse till riksdagen 2018

BerättelseB 6/2018 rd
Remissdebatt
Andre vice talman Tuula Haatainen
:

Ärende 5 på dagordningen presenteras för remissdebatt. Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till arbetslivs- och jämställdhetsutskottet, som förvaltningsutskottet och lagutskottet ska lämna utlåtande till. 

Behandlingen av ärendet avbröts i plenum 27.4.2018. I strid med talmanskonferensen förslag har Eva Biaudet understödd av Johanna Karimäki under debatten föreslagit att även social- och hälsovårdsutskottet ska lämna utlåtande till arbetslivs- och jämställdhetsutskottet. 

Talmanskonferensen har vid sitt sammanträde i dag 2.5.2018 justerat sitt tidigare förslag ochföreslår att ärendet remitteras till arbetslivs- och jämställdhetsutskottet, som förvaltningsutskottet, lagutskottet och social- och hälsovårdsutskottet ska lämna utlåtande till. 

Eftersom talmanskonferensens justerade förslag är identiskt med Eva Biaudets förslag torde talmanskonferensens förslag kunna godkännas. 

Jag konstaterar att remissdebatten om ärendet avslutades i plenum 27.4.2018 och att det under detta ärende nu endast är möjligt att föra debatt om talmanskonferensens förslag. 

Debatt
14.03 
Timo Heinonen kok :

Arvoisa puhemies! Harvoin jään sanattomaksi, mutta olin nyt pyytänyt puheenvuoron tähän itse asiakokonaisuuteen. — Tämä puhemiesneuvoston esitys on hyvä ja erinomainen, kannatan sitä. 

Riksdagen avslutade debatten. 

Riksdagen remitterade ärendet till arbetslivs- och jämställdhetsutskottet, som förvaltningsutskottet, lagutskottet och social- och hälsovårdsutskottet ska lämna utlåtande till.