Arvoisa puhemies! Tällä hetkellä ei sotilasrikosten estämistä ja paljastamista säädetä nimenomaisesti minkään tahon tehtäväksi. Voimassa olevan lain mukaan Pääesikunnan tehtävänä on vain sotilasrikosten selvittäminen. Sotilasrikosten estämistä ja paljastamista ei ole siis säädetty myöskään poliisin tehtäväksi. Hallitus esittää siis, että Pääesikunta voisi sekä estää että paljastaa sotilasrikoksia. Tämä selkeyttäisi sitä, minkä viranomaisten tehtäviin nämä tällaiset tehtävät kuuluvat. Ja kun on varmasti niin, että sotilasrikosten estämiseen ja paljastamiseen liittyvät rikostorjuntatoimenpiteet edellyttävät Puolustusvoimien toiminnan erityispiirteiden tuntemista, niin totta kai Pääesikunnan rikostorjuntatehtäviä hoitavilla virkamiehillä on parhaat edellytykset suorittaa näitä tehtäviä. Ei tässä kuitenkaan haluta rajoittaa poliisin rikostorjunnan yleistoimivaltaa, ja poliisilla olisi edelleen aina oma-aloitteisesti oikeus ottaa rikostorjuntatoimenpide suoritettavakseen.
Arvoisa puhemies! Tärkeää tässä on lain ennalta ehkäisevä vaikutus. Tässähän puhutaan maanpuolustusta vaarantavaan toimintaan liittyvien rikosten estämisestä ja paljastamisesta. Yhä vaikeammin ennustettavassa maailmassa tällaisten rikosten ennaltaehkäiseminen on erittäin tärkeää. Vähäistä ei ole sekään, että tarkoituksena on parantaa viranomaisyhteistyötä. Lakia valmisteltaessa työryhmässä oli puolustushallinnon lisäksi myös oikeusministeriö, sisäministeriö, keskusrikospoliisi, Poliisihallitus, Puolustusvoimat ja suojelupoliisi. Jos molemmat lausuntokierrokset lasketaan yhteen, on lausuntoja saatu 67 kappaletta. Niissä ei esitykseen ole löytynyt paljoakaan huomautettavaa.
Ehdotetulla lainsäädännöllä olisi yhteiskunnallisia vaikutuksia, kuten vaikutuksia rikostorjuntaan ja turvallisuuteen. Pääosin vaikutukset kohdistuisivat viranomaisten toimintaan. Esityksellä on myös taloudellisia vaikutuksia, mutta ne ovat melko vähäisiä. Esimerkiksi puolustusministeriö voi toteuttaa esityksen hallinnonalan nykyisten määrärahojen puitteissa.
Arvoisa puhemies! Esityksen mukaan Puolustusvoimien rikostorjuntatehtävien valvontaa koskevaa sääntelyä tehostettaisiin siten, että tiedusteluvalvontavaltuutettu valvoisi myös sotilastiedusteluviranomaisten suorittamaa, sotilaallisen maanpuolustuksen alalla Suomeen kohdistuvaan tiedustelutoimintaan ja sotilaalliseen maanpuolustuksen tarkoitusta vaarantavaan toimintaan liittyvien rikosten estämistä ja paljastamista. Tämä muutos edellyttää eduskunnan työjärjestyksen muutosta. Lisäksi ehdotettu muutos kasvattaisi jonkin verran tiedusteluvalvontavaliokunnan työmäärää, joskin etukäteen on vaikea arvioida sitä, kuinka paljon, mutta tuskin merkittävästi.
Puhemies! Tässä on myös kansainvälinen ulottuvuus. Kun teemme yhä enemmän puolustusyhteistyötä muun muassa Nato-kumppaniemme kanssa, on hyvä, että tätä yhtä rikollisuuden muotoa estetään ja tutkitaan meillä samaan tapaan kuin muuallakin.
Jos vielä tiivistän: tämän esityksen myötä sotilasrikosten estäminen ja paljastaminen tulee sen viranomaisen tehtäväksi, jolle se kuuluukin. — Kiitos.
Puhemies Jussi Halla-aho
:Kiitoksia. — Edustaja Nieminen, olkaa hyvä.