Arvoisa puhemies! Huolehtiminen varsinkin Suomen itärajasta ja totta kai kaikista valtakunnanrajoista ja huolehtiminen Rajavartiolaitoksen toimintaedellytyksistä näinä haastavina aikoina on tämän salin yhteinen tavoite, ja on hienoa, että näitä asioita on pystytty yhteistuumin täällä edistämään, mistä jälleen tämäkin yksituumainen hallintovaliokunnan mietintö on oikein hyvä esimerkki.
Arvoisa puhemies! Ylipäätänsä, tässä kun puhutaan nyt Rajavartiolaitoksen toimintaedellytyksistä, on erittäin positiivista, että otamme käyttöön kaikki ne tekniset ja uudet teknologian mahdollistamat ratkaisut, joilla pystymme todella laitoksen toimintakykyä parantamaan ja sitä kautta parantamaan meidän rajaturvallisuuttamme. Ne ovat varsin kannatettavia, ja edellä kuulluissa puheenvuoroissa on hyvin nostettu esiin niitä seikkoja, joiden takia tämä on tässä tapauksessa erittäin tarpeellista.
Arvoisa puhemies! Kun puhutaan Rajavartiolaitoksesta, niin on myös muutama huoli, jotka on ehkä syytä tämänkin asian käsittelyn yhteydessä mainita.
Ensinnäkin näihin uusiin teknisiin ratkaisuihin liittyen on tullut ilmi, että mitään erillistä koulutusta tai siihen kohdistuvia määrärahoja ei ole tähän kohdistettu, ja siitä on totta kai syntynyt huoli, millä tavalla nämä uudet tekniset mahdollisuudet ja valmiudet saadaan tosiasiallisesti käyttöön. Toivoisin, että asian jatkovaiheissa ja silloin, kun näitä eri muutoksia täällä eduskunnassakin käsitellään, otettaisiin huomioon aina se, että mikäli tuodaan jotain uutta teknologiaa, uusia teknisiä valmiuksia, niin huolehdittaisiin myös siitä, että ne tulevat täysimääräisesti käyttöön, koska vasta silloin niistä saadaan se hyöty, jota niillä tavoitellaan, elikkä tässä tapauksessa se, että pystymme entisestään turvaamaan varsinkin tuon meidän itärajan tilanteen, joka tällä hetkellä on ollut kaikkien meidän luupin alla.
Toinen huoli liittyy sitten laajemmin Rajavartiolaitoksen toimintamenoihin. Niin kuin täällä on monta kertaa aikaisemminkin todettu, niin itse asiassa kehyskaudella on edelleen Rajavartiolaitoksen toimintamenoissa se yli 20 miljoonan aukko, joka totta kai tarkoittaa sitten sitä, että mikäli sitä ei tavalla tai toisella saada täällä hoidettua, niin se johtaa sitten resurssien vähentämiseen. Ja voisin kuvitella, että kukaan ei ole tällä hetkellä sitä mieltä, että esimerkiksi rajavartijoiden määrää pitäisi vähentää. Senpä takia toivon, että tämä asia, josta täällä on aikaisemminkin puhuttu ja jota jopa hallituksen suunnalta on luvattu, elikkä että tämä vajaus tavalla tai toisella hoidetaan, nyt viimeisintään hoidettaisiin. Tämä on erittäin ajankohtainen kysymys siinäkin mielessä, että täällä eduskunnassa kohtapuoliin, tulevina viikkoina, tulee käsittelyyn sitten mietintö myös tuosta julkisen talouden suunnitelmasta, jonka kuulemisten yhteydessä myös tämä huoli on edelleen tuotu ilmi. Toivon todella, että tämä asia, joka on luvattu hoitaa myös hallituksen toimesta, hoidettaisiin kuntoon.
Puhemies Jussi Halla-aho
:Kiitoksia. — Edustaja Hoskonen, olkaa hyvä.