EDUSKUNNAN VASTAUS 87/2010 vp

EV 87/2010 vp - HE 64/2010 vp

Hallituksen esitys laiksi maatalouden interventiorahastosta annetun lain 3 §:n väliaikaisesta muuttamisesta

Asia

Hallitus on antanut eduskunnalle esityksensä laiksi maatalouden interventiorahastosta annetun lain 3 §:n väliaikaisesta muuttamisesta (HE 64/2010 vp).

Valiokuntakäsittely

Maa- ja metsätalousvaliokunta on antanut asiasta mietinnön (MmVM 8/2010 vp).

Päätös

Eduskunta on hyväksynyt seuraavan lain:

Laki

maatalouden interventiorahastosta annetun lain 3 §:n väliaikaisesta muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan väliaikaisesti maatalouden interventiorahastosta annetun lain (1206/1994) 3 §:n 1 momentti, sellaisena kuin se on laissa 1019/2007, seuraavasti:

3 §

Rahaston lainanotto

Rahasto voi valtioneuvoston luvalla ja sen hyväksymillä ehdoilla ottaa 1 §:ssä tarkoitettujen toimintojen väliaikaista rahoittamista varten lainoja, joiden kokonaismäärä ei saa samanaikaisesti ylittää 200 miljoonaa euroa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Tämä laki tulee voimaan        päivänä        kuuta 20   ja se on voimassa 31 päivään joulukuuta 2012.

_______________

Helsingissä 1 päivänä kesäkuuta 2010