LISÄTALOUSARVIOALOITE 46/2013 vp

LTA 46/2013 vp - Arto Pirttilahti /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen valtatien 3 parantamiseen runko-tietasoiseksi välillä Tampere—Vaasa, Hämeenkyrön ohitustie

Eduskunnalle

Tampere—Vaasa -yhteysvälin suunnitellut investoinnit sisältävät ohituskaistoja, keskikaiteita, paikallisen liikenteen erottamista päätieliikenteestä, liittymien uudistamista, pohjavesisuojauksia, meluesteiden rakentamista ja valaistuksen lisäämistä. Valtatien 3 yhteysvälillä Ylöjärvi—Vaasa on isoja puutteita liikenneturvallisuudessa ja liikenteen sujuvuudessa. Tie on kaikilla liikenneturvallisuuden tunnusluvuilla mitattuna tuntuvasti muita valtateitä vaarallisempi.

Valtatien 3 yhteysväli Tampere—Vaasa on liikennepoliittisen selonteon vuosien 2016—2022 suunnitteluohjelmassa lukuun ottamatta Laihian risteysjärjestelyjä, jotka ovat jo vuosien 2012—2015 kehittämisohjelmassa. Suunnittelun uudelleenarviointi tehdään vuonna 2013. Yhteysvälin suunnittelu on jo aiemmin ollut hyvin pitkällä ja investointien aloittaminen olisi ollut jo mahdollista. Yhteysvälin kokonaisinvestoinnin kustannukset ovat ennen uudelleenarviointia olleet 185 miljoonaa euroa.

Ensimmäisenä uutena investointikohteena oleva Hämeenkyrön ohitustie (noin 10 km) on valmis aloitettavaksi nopealla aikataululla. Hämeenkyrön Kirkonkylän kohdalla vuorokausiliikenne on noin 11 000 ajoneuvoa, josta raskaan liikenteen määrä on noin 1 000 ajoneuvoa. Hankkeen kokonaiskustannusarvio kapeana nelikaistaisena keskikaiteellisena valtatienä on noin 61 miljoonaa euroa, mistä Hämeenkyrön kunnan rahoitusta on noin 1,4 miljoonaa euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2013 lisätalousarvioon momentille 31.10.77 lisäyksenä 2 000 000 euroa valtatien 3 parantamiseen runkotietasoiseksi välillä Tampere—Vaasa, Hämeenkyrön ohitustie.

Helsingissä 28 päivänä toukokuuta 2013

  • Arto Pirttilahti /kesk
  • Mikko Savola /kesk