Viimeksi julkaistu 19.2.2026 17.45

Pöytäkirjan asiakohta PTK 10/2026 vp Täysistunto Torstai 19.2.2026 klo 16.00

2.3. Suullinen kysymys saimaannorpan suojelusta (Hanna Holopainen vihr)

Suullinen kysymysSKT 17/2026 vp
Suullinen kyselytunti
Puhemies Jussi Halla-aho
:

Seuraava kysymys, edustaja Holopainen, olkaa hyvä. 

Keskustelu
16.45 
Hanna Holopainen vihr :

Arvoisa puhemies! Saimaannorppa on ainutlaatuinen suomalainen laji, jonka suojelun parantamisella on kansan suuri tuki. [Hälinää — Puhemies koputtaa] Hallitus antoi eilen luonnoksen asetuksesta koskien kalastusrajoituksia norpan elinalueelle. Se oli suuri pettymys. Lisäsuojelua ei ole luvassa. Eilen te juhlitte, että norpansuojelu vahvistuu, kun verkkokalastuskieltoalue laajenee, mutta kansalaisten on tärkeää tietää, että te ette todellisuudessa tee mitään lisää. Nämä alueet ovat jo nyt sopimuksin osa tätä kieltoaluetta.  

Tutkimustieto osoittaa, että tärkein suojelutoimi olisi verkkokalastuskiellon pidentäminen. Viime kaudella oppositiossa kokoomus Petteri Orpoa myöten äänesti verkkokalastuskiellon pidentämisen puolesta. Onkin hyvä, että ministeri Multala kertoi eilen, että verkkokalastuskieltoa tulisi pidentää. Ministeri Essayah puolestaan totesi, ettei kannata pidennystä. Kysynkin ministeri Essayahilta: mikä on hallituksen linja verkkokalastuskiellon pidentämiseen ja norpansuojeluun, ja miten te perustelette toimettomuuttanne, mikäli ette aio kieltoa pidentää?  

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia. — Ministeri Essayah, olkaa hyvä. 

16.46 
Maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah 
(vastauspuheenvuoro)
:

Kiitoksia, arvoisa puhemies! Suomalaiset jakavat hyvin laajasti tavoitteen huolehtia saimaannorpan suojelusta ja myöskin tästä kannan vahvistumisesta. Itse asiassa norpan suojelutoimet ovat olleet koko 2000-luvun erittäin menestyksellisiä, eli kanta on kasvanut sieltä noin 240 yksilöstä noin 530 yksilöön. On ollut tärkeää, että alueen asukkaat ja esimerkiksi ammattikalastajat ovat myöskin sitoutuneet näihin suojelutoimiin.  

Tämä lausuntokierrokselle lähtenyt asetus pohjautuu sinne elyn virkamiesvalmisteluun ja siihen raporttiin, jossa on kuultu tutkijoita, asiantuntijoita ja myöskin alueen sidosryhmiä. Siinä kirjataan nimenomaisesti niin, että kaikkein tehokkainta suojelua ovat nämä ympärivuotiset rajoitukset ja sen lisäksi vielä alueen laajennukset, joita tässä esityksessä juurikin tehdään, ja myöskin nämä pesäkuolemien ehkäisyt. Eli kannattaa tehdä sellaisia suojelutoimia, jotka ovat kaikkein tehokkaimpia, ja niin tuossa asetusluonnoksessa esitetään, että yli 330 neliökilometriä, joista yli 100 neliökilometriä on aivan uutta aluetta, laitetaan myöskin sitten tähän kalastusrajoitusten piiriin.  

Elikkä kun viime kaudella [Puhemies koputtaa] norppien määrä oli pienempi kuin tällä kaudella, muistelen, että vihreä ministeri [Puhemies koputtaa] ei esittänyt tätä kalastuslaajennuskieltoa. [Välihuutoja] Elikkä siinä mielessä tietysti tämä hallitus ei ole poistamassa mitään rajoituksia.  

Kysymyksen käsittely päättyi.