Arvoisa rouva puhemies! Kyllä täytyy yhtyä sillä tavalla kollegoitten sanoihin, että olisipa se mukavaa, jos edes yhtä hallituspuolueitten kansanedustajaa kiinnostaisi tämä asia, edes meidän vaalipiirin perussuomalaisia ja kokoomuslaisia, mutta toivotaan, että he sitten seuraavat tätä lähetystä vaikkapa tuolta työhuoneista.
Tämän aloitteen ansiosta Oulaskankaan tarina ehkäpä jatkuu — vai voisiko sanoa jännitysnäytelmä — eli suuri kiitos alueen ihmisille, että tämmöinen kansalaisaloite on hoidettu meille tänne.
Hallituksen päätöksellähän siis lakkautettiin Oulaskankaalta ympärivuorokautinen perusterveydenhuollon päivystys, ja silloin, kun se loppuu, loppuu myös iso osa esimerkiksi leikkauksista, hoitajien töistä ja sen mukana sitten myös mahdollisuudesta kouluttaa sillä tavalla kuin aiemmin on voitu. Kyse ei siis ole vain yöaikaisista tapaturmista, murtuneista luista tai sydänkohtauksista, vaan kyse on muun muassa tästä leikkaustoiminnasta, joka täällä, kun aiemmin tästä asiasta on keskusteltu, valitettavan usein unohtui.
Tämä kansalaisaloite kertoo, että hallituksen nuiva ja ylimielinen suhtautuminen ja linja hyvinvointialueita kohtaan ei nauti tavallisten suomalaisten luottamusta. Hallituspuolueista kokoomus ja perussuomalaiset eivät ole tässä asiassa kuunnelleet keskustaa oikeastaan ollenkaan aiemmin, ja siksi toivonkin, että hallituspuolueitten edustajat kävisivät nyt sitten lukemassa ja katsomassa, minkälaiset ihmiset tätä adressia ovat allekirjoittaneet, koska sieltä löytyy runsas määrä hallituspuolueitten paikallisia toimijoita, jotka ovat tämän meidän adressin takana. Ajattelin, että jos ette usko keskustaa, niin uskokaa nyt hyvänen aika edes niitä teidän omia aateystäviänne.
Oulaskankaan vaikutusalueen väestöpohja on yli 120 000, mutta tämänkokoisesta alueesta hallitus on siis viis veisannut. Kun me mietitään näitä välimatkoja, niin minun mielestäni hirveän havainnollistavaa on se, että kun ihminen lähtee nyt Pyhäjärveltä Oulaskankaan sijaan Oulun yliopistolliseen sairaalaan, niin se matkahan on siis 180 kilometriä, jos en tässä nyt aivan väärin muista, ja se on käytännössä sama asia kuin se, että turkulaiset lähtisivät Helsinkiin päivystykseen. [Eduskunnasta: Junalla!] Kouvolassa sairaala säilyi, onneksi, mutta on hyvä huomioida, että siellä väestöpohja on 80 000, Oulaskankaalla yli 120 000, ja Oulaskankaan matkat ovat huomattavasti pitemmät. Olen vilpittömästi iloinen Kouvolan puolesta, mutta tämä kertoo vain siitä, että tämä hallitus ei kohtele kaikkia alueita samalla tavalla.
Kokoomus on monesti mielipidemittauksissa arvioitu ylimielisimmäksi puolueeksi. Se, miten kokoomus suhtautuu maakuntien terveydenhuoltoon ja sairaaloihin, ei siis kyllä minua näin alkiolaisena yllätä ollenkaan, mutta siitä, että perussuomalaiset voivat kertakaikkisesti suhtautua näin kylmästi, olen kyllä pettynyt.
Arvoisa rouva puhemies! Hyvinvointialueilla pitäisi olla itsehallinto, mutta ei tämä nyt oikein siltä vaikuta, kun täältä eduskunnasta jatkuvasti mikromanageerataan ja säädetään lailla siitä, mitä siellä nyt saa tehdä ja mitä siellä nyt ei saa tehdä. Hallitus määrittää lainsäädännöllä ne paikkakunnat, missä on mahdollista ylläpitää perusterveydenhuollon ympärivuorokautista päivystystä, ja hallitus poisti kokonaan lakiin kirjatun mahdollisuuden hakea poikkeuslupaa tämän toiminnan jatkamiseksi. Typerää politiikkaa. Näin voimakasta ja yksityiskohtiin menevää lainsäädännöllistä ohjausvallan käyttöä on vaikea käsittää ja hyväksyä monestakaan syystä. Sairaalaverkko on myös huoltovarmuuskysymys etenkin pitkien välimatkojen Suomessa.
Keskusta on esittänyt paljon keinoja sille, miten me voidaan helpottaa hyvinvointialueitten työtaakkaa, keinoja, jotka eivät lisää menoja. Tärkeintä olisi antaa alueille se aito itsehallinto ja mahdollisuus kehittää toimintaa, aito työrauha niille ihmisille, jotka sydämestään tekevät töitä sosiaali- ja terveysalalla. Myöskään sotejärjestöjen tärkeyttä ei voi ylikorostaa.
Arvoisa puhemies! Tuen mielelläni hallitusta semmoisissa päätöksissä, jotka oikeasti auttavat meidän hyvinvointialueita ja niitten tilannetta. Nyt jos mietitään, mikä olisi semmoinen joku konkreettinen teko, mitä voisi tehdä, niin varmasti se, että tämä kansalaisaloite käsiteltäisiin asianmukaisesti ja hallitus tajuaisi perääntyä tästä päätöksestä, joka aiemmin on tehty.
Nämä kaikki ovat arvovalintoja. Ihmiset ansaitsevat laadukasta hoitoa riittävän lähellä, ja nyt suunta on väärä. Ja voisinpa sanoa, että tässäkin asiassa kävi niin, että pohjoinen ihminen unohtui jälleen. — Kiitos.
Ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko
:Kiitoksia. — Edustaja Hiltunen.