Viimeksi julkaistu 21.10.2025 18.00

Pöytäkirjan asiakohta PTK 99/2025 vp Täysistunto Tiistai 21.10.2025 klo 14.00—17.17

9. Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi valtioneuvoston jäsenille maksettavista palkkioista ja korvauksista annetun lain 1 §:n väliaikaisesta muuttamisesta

Hallituksen esitysHE 88/2025 vp
Valiokunnan mietintöPeVM 5/2025 vp
Ensimmäinen käsittely
Toinen varapuhemies Tarja Filatov
:

Ensimmäiseen käsittelyyn esitellään päiväjärjestyksen 9. asia. Käsittelyn pohjana on perustuslakivaliokunnan mietintö PeVM 5/2025 vp. Nyt päätetään lakiehdotuksen sisällöstä. — Yleiskeskustelu alkaa. Edustaja Strandman. 

Keskustelu
16.45 
Jaana Strandman ps :

Arvoisa rouva puhemies! Tässä esityksessä ehdotetaan muutettavaksi lakia valtioneuvoston jäsenille maksettavista palkkiosta ja korvauksista siten, että ministereiden palkkioita alennetaan viidellä prosentilla väliaikaisesti. Laki olisi voimassa hallituskauden ajan, ja sen tavoitteena on osoittaa, että myös valtioneuvosto kantaa vastuunsa valtiontalouden tiukassa tilanteessa. 

Arvoisa rouva puhemies! Suomen talous on vaikeassa asemassa. Velkaa on kertynyt liikaa, ja samaan aikaan joudutaan tekemään säästöjä monilla sektoreilla. Kun valtiontaloutta sopeutetaan, on tärkeää, että hallitus näyttää esimerkkiä. Se, että ministerit osallistuvat säästöihin alentamalla omia palkkioitaan, on pieni mutta symbolisesti merkittävä teko. — Kiitos.  

Yleiskeskustelu päättyi. 

Eduskunta hyväksyi hallituksen esitykseen HE 88/2025 vp sisältyvän lakiehdotuksen sisällön mietinnön mukaisena. Lakiehdotuksen ensimmäinen käsittely päättyi.