Viimeksi julkaistu 2.7.2025 19.09

Talousarvioaloite TAA 109/2023 vp 
Juha Hänninen kok 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä pilottiin yritystoimintaympäristön luomiseksi (1 400 000 euroa)

Eduskunnalle

Uusia yrityksiä, joilla on kansainvälinen skaalautuva tuote- tai palveluidea, syntyy Suomessa liian vähän. Suomen kilpailukyvyn varmistamiseksi kansainvälisillä markkinoilla on tarvetta luoda pysyvä, valtakunnallinen toimintamalli uusien, kansainvälisesti skaalautuvien yritysten synnyttämiseksi ja tukemiseksi. Luotava toimintamalli vauhdittaa innovaatioiden kaupallistamista, skaalautumista sekä yritysten ja viennin kasvua.  

Uuden toimintamallin kehittäminen on välttämätöntä, sillä nykyinen hankkeisiin perustuva malli ei ole tuottanut odotettua tulosta, vaan perustettavien yritysten määrä on laskenut. 

Toimintamalli luodaan 3,5-vuotisessa pilotissa 2024—2027. Pilotissa hyödynnetään Ruotsin kansallista toimintamallia (Vinnova), jossa valtiolta rahoitusta saavat, yrityksiä palvelevat toimijat valitaan tiettyjen kriteereiden pohjalta julkiselta ja yksityiseltä sektorilta. Pilotti käynnistyy LAB-ammattikorkeakoulun muotoiluinstituutin (Laboratory of radical innovation) koordinoimana. Pilotin alkuvaiheessa luodaan kolmelle seutukunnalle, Oulu (Pohjois-Suomi), Lappeenranta ja Lahti (Päijät-Häme ja Etelä-Karjala), yritystoimintaympäristöt.  

Pilotin toteuttavat erikseen valitut alueelliset innovaatio- ja liiketoiminnan kehittämisen asiantuntijat, jotka luovat myös pilotoitavan toimintaympäristön. Pilotissa hyödynnetään yliopistojen ja korkeakoulujen teoreettista ja soveltavaa tutkimustietoa. 

3,5-vuotisen pilotin kokonaiskustannus on 5 miljoonaa (5 000 000) euroa, josta nyt haetaan 1,4 miljoonaa (1 400 000) euroa vuodelle 2024. 

Lähteet: Hautomot ja kiihdyttämöt ekosysteemissä 2019, FIAB raportti (TEM:n tilaama, ei vielä julkaistu): Kasvuhakuisten uusien yritysten palvelujärjestelmä. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 1 400 000 euroa momentille 32.30.42 pilottiin yritystoimintaympäristön luomiseen kansainvälisten, skaalautuvien yritysten synnyttämiseksi ja tukemiseksi. 
Helsingissä 20.10.2023 
Juha Hänninen kok