TALOUSARVIOALOITE 124/2003 vp

TAA 124/2003 vp - Liisa Jaakonsaari /sd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Arktisen yliopiston toimintaan

Eduskunnalle

Arktinen yliopisto on pohjoisten alueiden yliopistoverkosto, jossa on mukana yli 50 korkeakoulua edustavaa laitosta koko sirkumpolaariselta alueelta. Yliopiston toiminta käynnistettiin virallisesti kesäkuussa 2001. Toimintaa koordinoi kansainvälinen sihteeristö, joka toimii Rovaniemellä Lapin korkeakoulun alaisen Arktisen keskuksen yhteydessä.

Arktisen yliopiston tärkeimmät toimintamuodot ovat monitieteellinen "Bachelor of Circumpolar Studies" -opintokokonaisuus, opiskelijoille ja opettajille tarkoitettu vaihto-ohjelma, virtuaalista opetusta arktisella alueella edistävä hanke sekä tutkijoiden ja poliittisten päättäjien yhteinen keskustelufoorumi, Northern Research Forum.

Suomi on hyvin aktiivisesti alusta alkaen sekä valmisteluvaiheessa että toiminnan käynnistyttyä edistänyt Arktisen yliopiston toimintaa ja tukenut sen rahoitusta. On arvioitu, että Suomen osuus tähän asti on ollut noin 500 000 euroa vuositasolla. Tästä huomattava osa osoitetaan yliopistolle palvelujen muodossa vastaamalla edellä mainitun Rovaniemellä sijaitsevan kansainvälisen sihteeristön rahoituksesta. Muodollisesti tämä sihteeristö on Lapin yliopiston alainen projekti.

Arktinen yliopisto on tänä vuonna käynnistänyt aktiivisen toiminnan kaikissa Arktisen neuvoston jäsenmaissa (Pohjoismaat, Kanada, Venäjä, USA) yliopiston rahoituspohjan vahvistamiseksi. Yliopisto on laatinut rahoitusstrategian, jonka mittapuuna on Suomen nykyinen rahoitus ja jonka pohjalta yritetään nostaa muiden maiden suhteellista rahoitusosuutta.

On kuitenkin käynyt ilmi, että Lapin yliopiston ja opetusministeriön välisten neuvottelujen pohjalta se tuki, joka tähän asti on voitu osoittaa Rovaniemellä toimivalle kansainväliselle sihteeristölle, vähenee huomattavasti vuonna 2004. Käytännössä tämä tarkoittaa, että Suomen tuki Arktiselle yliopistolle puolittuu.

Arktisen yliopiston toimintaa on pidettävä tärkeänä osana Suomen kansainvälistä opetus- ja kulttuuriyhteistyötä. Toiminta on jo alkuvuosina tarjonnut uusia opiskelumahdollisuuksia alueen nuorille sekä muutenkin edistänyt vuorovaikutusta koko arktisella alueella. Suomi on tähänastisella toiminnallaan saanut erittäin myönteisen roolin arktisen yhteistyön edistäjänä.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  29.08.50 lisäyksenä 250 000 euroa Arktisen yliopiston toimintaan.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Liisa Jaakonsaari /sd