TALOUSARVIOALOITE 169/2006 vp

TAA 169/2006 vp - Pertti Hemmilä /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kyrön ja Pöytyän välisen tien kunnostamiseen

Eduskunnalle

Pöytyän ja Karinaisten kunnat yhdistyivät 1.1.2005. Uusi 6 200 asukkaan Pöytyä on suurehko maalaiskunta. Kunnan päätaajamia, Kyröä ja Riihikoskea, ympäröi varsin taajaan asuttu haja-asutusalue.

Pöytyän kunnan kahta keskusta, Kyröä ja Riihikoskea, yhdistää tie 2250. Kyseinen tie on hyvin huonossa kunnossa. Tie on mutkainen ja kuoppainen, päällyste on huonossa kunnossa ja tien perustukset rapautuvat. Kyrön ja Riihikosken välillä on paljon keskustojen välistä liikennettä, maatalousliikennettä sekä raskasta liikennettä. Tien varrella sijaitsee saha, jonka toimintaan liittyvä raskasliikenne kuormittaa jo entisestään huonokuntoista tietä. Sahalle tuodaan raakapuuta kyseistä tieosuutta pitkin sekä kuljetetaan valmiita tuotteita länsirannikon suuntaan.

Kyseisen tieyhteyden parantaminen on ollut Tiehallinnon suunnitteilla olleiden hankkeiden listalla vuosia, mutta käytännön toimenpiteisiin ei ole ryhdytty. Pöytyä on elinvoimainen maaseutukunta. Kahden kunnan yhdistymisen jälkeen päätaajamien välinen liikenne on entisestään vilkastunut ja kunnollisen tieyhteyden aikaansaaminen taajamien välille on entisestään korostunut. Pöytyän seudun kehittymisen tukemiseksi Kyrön ja Riihikosken välinen tieyhteys tulee saada kuntoon.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 1 000 000 euroa Kyrön ja Pöytyän välisen tieyhteyden kunnostuksen aloittamiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Pertti Hemmilä /kok