TALOUSARVIOALOITE 21/2007 vp

TAA 21/2007 vp - Paavo Arhinmäki /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kehärata-hankkeen käynnistämiseen Vantaalla

Eduskunnalle

Pääkaupunkiseudulla on lähes kolmasosa koko Suomen työpaikoista, ja alueen erityistarpeiden huomioimiseksi tarvitaan erityistä kaupunkipolitiikkaa. Helsingin seudun hyvinvoinnilla on merkitystä koko maan veturina. Pääkaupunkiseutu tarvitsee kehittyäkseen Kehärataa. Kehärata on pääkaupunkiseudun tärkeä poikittainen raideyhteys, joka kulkee Vantaalla Martinlaakson radalta Helsinki-Vantaan lentoaseman kautta pääradalle. Kehärata on samalla raideyhteys lentoasemalle sekä tärkeä kaupunkirata, joka tuo joukkoliikenteen potentiaalisiksi päivittäisiksi käyttäjiksi noin 200 000 asukasta ja noin 200 000 työpaikkaa.

Hallitus on kuitenkin päättänyt lykätä vuoteen 2009 Kehäradan toteutusta. Talousarviossa ei ole varattu Kehäradalle suunnittelurahoitusta vuodelle 2008.

Kehärata on pääkaupunkiseudun yleisen kehittämisen ja erityisesti joukkoliikenteen kannalta erittäin tärkeä hanke. Kehärata vähentää pääkaupunkiseudun liikenteen hiilidioksidipäästöjä, parantaa Helsingin ja Vantaan ilmanlaatua, parantaa liikenneturvallisuutta ja nopeuttaa työmatkaliikennettä. Kehärata on pääkaupunkiseudun kaupunkirakenteen järkevää kehittämistä, ja se mahdollistaa lähes 50 000 uuden asunnon rakentamisen hyvien joukkoliikenneyhteyksien varrelle. Tämä osaltaan myös hillitsee asuntojen hintojen ja vuokrien nousua.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  31.40.78 lisäyksenä 5 000 000 euroa Kehärata-hankkeen käynnistämiseen Vantaalla.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Paavo Arhinmäki /vas
  • Minna Sirnö /vas
  • Claes Andersson /vas
  • Jaakko Laakso /vas