TALOUSARVIOALOITE 210/2003 vp

TAA 210/2003 vp - Kimmo Kiljunen /sd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnan kehittämiseen Etelä-Suomessa

Eduskunnalle

Perusopetuslaki (628/1998) on ollut voimassa jo kuusi vuotta. Lain mukaan perusopetusta annetaan oppilaalle ensimmäisellä ja toisella vuosiluokalla keskimäärin vähintään 19, kolmannella ja neljännellä vuosiluokalla keskimäärin vähintään 23 sekä viidennellä ja kuudennella vuosiluokalla keskimäärin vähintään 24 tuntia työviikossa. Vaikka asetuksessa säädetään vain vähimmäismäärästä, koulupäivät ovat yleisesti näiden vähimmäissääntöjen mukaisia tai vain vähän niitä ylittäviä. Useat koululaiset vapautuvat koulusta jo aikaisin iltapäivällä, jolloin heidät lähetään pois koulusta tietämättä, millaisiin oloihin he menevät.

Erityisen suuri tarve iltapäivätoiminnalle on Etelä-Suomen kasvukeskuksissa, joissa liika yksinäinen aika altistaa lapset herkemmin syrjäytymiselle.

Esimerkiksi Vantaalla toimii jo 60 iltapäiväkerhoa, joissa lapsia on runsaat 1 400. Kunta on kuitenkin riittämätön vastaamaan niiden toiminnasta taloudellisesti. Iltapäiväkerhoja järjestävät seurakunnat, vanhempainyhdistykset sekä liikunta- ja vapaaehtoisjärjestöt. Muut ovat seurakuntien, nuorisotalojen ja kerrostalojen kerhotiloissa. Iltapäiväkerhot maksavat 50—150 euroa lasta kohti kuukaudessa. Toimitilat ovat pääsääntöisesti tilapäisiä ja siksi epäkelpoja.

Kunnan sosiaalipalvelujen pitää uudistua ottamaan yhdessä koulun kanssa lapsista kokonais-vastuuta ja organisoida toimintaansa yhteistyössä muiden lasten ja nuorten kanssa työskentelevien tahojen kanssa. Vuoden 2004 talousarvio esittää, että koulujen aamu- ja iltapäivätoimintaa vahvistetaan seuraavan vuoden aikana. Talousarvio esittää momentissa 29.40.30 aamu- ja iltapäivätoiminnan kehittämiseen 20 000 000 euroa. Perusteluissa esitetään, ettei yhden aamu- tai iltapäivätoiminnan ohjaustunnin hinta saa ylittää 20:tä euroa. Tämä summa on kuitenkin riittämätön takaamaan tasokkaan aamu- ja iltapäivätoiminnan erityisesti Etelä-Suomen kouluissa.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  29.40.30 lisäyksenä 2 000 000 euroa koululaisten iltapäivätoiminnan kehittämiseen väestömäärältään kasvavassa Etelä-Suomessa.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Kimmo Kiljunen /sd