Viimeksi julkaistu 19.4.2021 17.16

Talousarvioaloite TAA 22/2019 vp 
Ritva Elomaa ps ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä eläinsuojelurikoksiin keskittyvien tutkintaryhmien perustamisen tukemiseen kaikissa Suomen poliisilaitoksissa (500 000 euroa)

Eduskunnalle

Viranomaistoimintaa eläinsuojelun osalta on tehostettava, jotta eläinten oikeudet toteutuisivat käytännön tasolla. Eläinsuojelua koskevan lainsäädännön tavoitteena on turvata eläinten asiallinen kohtelu, mutta tämä tavoite ei toteudu ilman riittäviä resursseja käytännön valvonnan tasolla. Hyvä eläintenpito ei valitettavasti ole itsestäänselvyys, ja Suomessa tulee tietoon valtava määrä tapauksia, joissa eläimiä on kohdeltu kaltoin. Eläintenpidon valvontaa on tehostettava eläinten hyvinvoinnin nimissä ja sen kannalta olisi tärkeää, että poliisilla olisi kaikkialla Suomessa resursseja ja erityisosaamista eläimiin liittyvien rikosten selvittämisessä. 

Helsingin poliisilaitos perusti ensimmäisenä Suomessa eläimiin liittyvien rikosten tutkintaryhmän, joka tutkii eläimiin liittyviä rikoksia. Lisäksi ryhmän tehtävänä on myös ennaltaehkäistä rikoksia, kehittää eläinsuojelutapauksiin liittyviä prosesseja sekä tiedottaa eläinten hyvinvointiin vaikuttavista asioista. Ryhmä tekee tiivistä yhteistyötä niin valvontaeläinlääkäreiden kuin muiden sidosryhmien, kuten esimerkiksi eläinsuojelujärjestöjen kanssa. Toiminnasta on saatu paljon positiivista palautetta ja tällaisten yksiköiden perustaminen kaikkiin Suomen poliisilaitoksiin mahdollistaisi eläinten oikeuksien turvaamisen nykyistä paremmin. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 500 000 euroa momentille 26.10.01 eläinsuojelurikoksiin keskittyvien tutkintaryhmien perustamisen tukemiseen kaikissa Suomen poliisilaitoksissa. 
Helsingissä 18.10.2019 
Ritva Elomaa ps 
Leena Meri ps