Viimeksi julkaistu 19.4.2021 16.43

Talousarvioaloite TAA 241/2020 vp 
Raimo Piirainen sd 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Osmankajärven ja Kongasjoen välisen joenniskan korjaamiseen (13 000 euroa)

Eduskunnalle

Osmankajärvestä laskee Oulujärveen Kongasjoki. Kongasjoen alussa oleva joenniska on kulunut ja sen seurauksena juhannuksen aikaan 2020 Osmankajärven pinta laski muutamassa päivässä lähes puoli metriä. On todennäköistä, että uittoaikoina rakennetut järven pinnan säännöstelyyn tehdyt rakenteen ovat antaneet periksi, lahonneet ja kuluneet. 

Uittosäännön purkamisen yhteydessä v. 1981 Pohjois-Suomen vesioikeus hylkäsi vaatimuksen Kainuun Osmankajärvestä laskevan Kongasjokisuun entisöinnistä uittoa edeltävään tilaan. Vuosien kuluessa, erityisesti tulvakausina, jokisuun virtaus on kuluttanut alueelle kaksi voimakkaasti virtaavaa uomaa. Joen niskan eli kynnyksen mekaaninen kuluminen on nyt aiheuttanut vedenpinnan hallitsemattoman, äkillisen laskun verrattuna vakiintuneeseen, vesioikeuden päätöksellään määräämään tilaan. 

Väyrylä—Kongaksen osakaskunnan yksityisesti käynnistämä kunnostushanke ehtinee vaikuttaa asiaan vasta aikaisintaan vuonna 2022, mikäli toimille saadaan rahoitus ja AVIn lupapäätös. Vedenpinnan nostolla eli pitämisellä vakiintuneessa korossa turvattaisiin luonnonvaraisen kalan nousu ylempiin jokiin, joihin suunnitellaan hanketta luonnonvaraisen kalan nousulle.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 13 000 euroa momentille 30.40.21 Osmankajärven ja Kongasjoen välisen joenniskan korjaamiseen. 
Helsingissä 16.10.2020 
Raimo Piirainen sd