TALOUSARVIOALOITE 244/2003 vp

TAA 244/2003 vp - Valto Koski /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen alkurahoitukseen yhdysviemärin rakentamiseksi Halkoniemen ja Huhdanniemen puhdistamoiden välille sekä sieltä edelleen Kotkaan

Eduskunnalle

Anjalankosken kaupungin Halkoniemen ja Huhdanniemen jätevedenpuhdistamoiden yleissuunnitelma valmistui tämän vuoden alussa, ja se hyväksyttiin kaupungin liikelaitosten johtokunnassa 11.2.2003. Suunnitelmassa on tarkistettu puhdistamoiden mitoitusarvot ja tarkasteltu käsittelyvaihtoehtoja. Päävaihtoehto yleissuunnittelun perusteella on yhdysviemärin rakentaminen Halkoniemen ja Huhdanniemen puhdistamoiden välille sekä edelleen Kotkaan ja yhteiskäsittely Kotkassa Mussalon puhdistamolla. Jäteveden käsittelyn kustannukset ovat 6 331 000 euroa, josta valtion vesihuoltotyön osuus on 2 228 500 euroa.

Kotkassa käsittelykustannukset ovat edullisimmat. Lisäarvoa tuo myös se, että samalla on mahdollista rakentaa toinen vesijohtoyhteys Anjalankosken ja Kotkan välille. Yhdysviemärin ra-kentamisella saadaan myös Anjalankosken jätevesikuormitus kokonaan pois Kymijoesta.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  35.10.77 lisäyksenä 2 000 000 euroa alkurahoitukseen yhdysviemärin rakentamiseksi Halkoniemen ja Huhdanniemen puhdistamoiden välille sekä sieltä edelleen Kotkaan.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Valto Koski /sd
  • Markku Laukkanen /kesk