TALOUSARVIOALOITE 299/2003 vp

TAA 299/2003 vp - Esko Kurvinen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Raahen meriväylän syventämiseen

Eduskunnalle

Raahen satama on 6,3 miljoonan tonnin kokonaisliikenteellään maan kolmanneksi suurin tuontisatama. Raahesta on myös säännölliset reittiliikenneyhteydet Keski-Eurooppaan sekä Englantiin ja Irlantiin. Reittiliikenteessä olevat alukset ovat uusia, jäävahvistettuja aluksia, jotka voivat liikennöidä Perämerellä läpi talven.

Raahessa on kaksi sataman osaa: kaupungin ylläpitämä Lapaluodon satama, jota kaupunki on kehittänyt mm. rakentamalla uusia laitureita, ja Rautaruukki Oy:n teollisuussatama. Molempiin johtaa vuonna 1992 valmistunut 8 metrin väylä. Sen syventäminen nykyisestä 8 metristä 10 metriin on Rautaruukin raskaan tavaraliikenteen vuoksi ja yrityksen kilpailukyvyn kannalta välttämätön hanke. Syventäminen vahvistaisi myös muiden alueen teollisuusyritysten kilpailukykyä ja toimintaedellytyksiä.

Raaka-ainehuollossa kuljetukset voitaisiin siirtää syventämisen jälkeen niin suurille aluksille kuin väylän kulkusyvyys sallii. Merenkulkulaitoksen arvion mukaan kuljetusmäärien minimiennusteen pohjalta laskettuna hankkeen hyödyt ovat 116 milj. euroa ja kustannus-hyötysuhde on 3,4 (30 v, 5 prosenttia). Uusi, 10 metrin väylä vahvistaisi toimintaedellytyksiä ja alueen teollisuuden kilpailukykyä huomattavasti.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  31.30.21 lisäyksenä 30 000 000 euroa Raahen meriväylän syventämiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Esko Kurvinen /kok