TALOUSARVIOALOITE 301/2003 vp

TAA 301/2003 vp - Esko Kurvinen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen alueelliseen kuljetustukeen

Eduskunnalle

Kuljetustuella on ollut maan reuna-alueiden yritystoiminnalle ja työllisyydelle erittäin myönteisiä vaikutuksia, koska se on tuonut investointeihin niiden kaipaaman kannattavuustekijän. Kuljetustuen merkitys pitkistä matkoista aiheutuvien lisäkustannusten osittaiseen korvaamiseen on ollut olennaista syrjäseutujen yritysten kilpailukyvylle.

On myös otettava huomioon, että EU:n tasolla Suomi jakaa kansallista kuljetustukea vähiten. Esimerkiksi Ruotsissa kuljetustuen kokonaismäärä on lähes kymmenkertainen Suomen kuljetustukeen verrattuna. Reuna-alueiden kehittymisen, elinvoimaisuuden ja kilpailukyvyn kannalta on erittäin tärkeää, että kuljetustuen määrää nostetaan.

Kuljetustuki turvaa siis osaltaan aluekehitystä ja työpaikkojen säilymistä tuen myöntämisalueilla. Lisäksi Pohjois-Savon maakunta tullee mukaan kuljetustuen piiriin, ja näin kuljetustuen saajia olisi enemmän kuin aikaisempina vuosina.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  32.30.44 lisäyksenä 20 000 000 euroa alueelliseen kuljetustukeen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Esko Kurvinen /kok