TALOUSARVIOALOITE 302/2003 vp

TAA 302/2003 vp - Lauri Kähkönen /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Metsäntutkimuslaitoksen Joensuun tutkimuskeskuksen uudisrakennuksen kalusto- ja laiteinvestointeihin

Eduskunnalle

Talousarvioesitykseen vuodelle 2004 sisältyy 100 000 euron suuruinen Joensuun tutkimuskeskuksen uudisrakennuksen investointiraha, mutta se ei mahdollista täysimittaista kalustamis- ja laiteinvestointia. Koska uudisrakennus on tärkeä julkisen puurakentamisen referenssihanke Suomessa, on perusteltua kalustaa rakennus puurakentamiseen sopivalla tavalla siten, että kalustaminen myös tukee puunkäytön edistämistä. Lisäksi uudisrakennuksessa työskentelevät uudet tutkimuspainoalat tarvitsevat erikoistutkimuslaitteita, joita ei pystytä esitetyllä määrärahalla hankkimaan.

Tällaiseen kertaluonteiseen investointiin Metsäntutkimuslaitos ei ole voinut varautua normaa-lin toimintamenokehyksen puitteissa. Määräraha on perusteltu myös valtion toimintojen alueellis-tamisen kannalta varsinkin, kun Joensuun tutkimuskeskuksen kehittämistä on pidetty esimerkkinä hallitusta, suunnitellusta hajasijoitustoiminnasta.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  30.32.21 lisäyksenä 500 000 euroa Metsäntutkimuslaitoksen Joensuun tutkimuskeskuksen uudisrakennuksen kalusto- ja laiteinvestointeihin.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Lauri Kähkönen /sd
  • Matti Väistö /kesk
  • Eero Reijonen /kesk
  • Hannu Hoskonen /kesk