Viimeksi julkaistu 5.1.2023 10.57

Talousarvioaloite TAA 311/2022 vp 
Juha Mäenpää ps ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä Halkonevantien eli yhdystien 17513 perusparannukseen ja asfaltointiin välille Munakantie—valtatie 18 Ilmajoella (330 000 euroa)

Eduskunnalle

Halkonevantie, eli 3,35 km pitkä pääosin sorapäällysteinen yhdystie 17513, sijaitsee kokonaan Ilmajoen kunnassa kehittyvässä ja kasvavassa Munakan kylässä. Tien käyttäjiä ovat vakituiset asukkaat, vapaa-ajan asukkaat, koulun ja päiväkodin väki, maa- ja metsätalous sekä muu yritystoiminta. Alueen läpi kulkee raskasta liikennettä. Tien huono kunto aiheuttaa turvallisuusriskejä ja ongelmia vuodenajasta toiseen. Tämä vaikeuttaa alueen luonnollista kehittymistä, vaikka mahdollisuudet tälle olisi maakuntakeskuksen eli Seinäjoen keskustan läheisyydestä johtuen. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 330 000 euroa momentille 31.10.20 Halkonevantien eli yhdystien 17513 perusparannukseen ja asfaltointiin välille Munakantie—valtatie 18 Ilmajoella. 
Helsingissä 30.9.2022 
Juha Mäenpää ps 
Pasi Kivisaari kesk