TALOUSARVIOALOITE 361/2006 vp

TAA 361/2006 vp - Marjukka Karttunen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen ns. Keulakuvahylyn keulakuvakopion ja infotaulun hankkimiseksi merenalaiseen puistoon

Eduskunnalle

Sukeltajien suuressa suosiossa olevan ns. Keulakuvahylyn keulakuvakopion suhteen olen saanut seuraavaa informaatiota Museoviraston meriarkeologian yksiköstä: "Sukeltajien suosima sukelluskohde Keulakuvahylky sijaitsee Hangon läntisellä selällä Dragsfjärdin kunnan vesialueella 12—17 metrin syvyydessä. Hylkyä on kutsuttu myös Trehålskärin hylyksi, koska se sijaitsee Trehålskär (Tryhålskär) -nimisen saaren eteläpuolella. Hylky on tunnettu 1980-luvulta lähtien. Hylky on noin 28 metriä pitkä ja noin 7 metriä leveä. Kyseessä on kaksimastoinen purjelaiva. Eräs hylkysukelluksia harrastava sukeltaja löysi 1990-luvun alkupuolella Kansallisarkistosta merkinnän englantilaisen Osborne & Elisabeth -nimisen kauppalaivan syyskuussa 1873 Hangon läntisellä selällä tapahtuneesta haaksirikosta. Arkistolähteessä kerrotaan aluksen olleen matkalla Englannista Kronstadtiin painolastissa (laivassa ei siis ollut varsinaista lastia haaksirikon sattuessa). Yleisesti oletetaan, että Keulakuvahylky on juuri tämä alus, mutta varsinaisen tutkimuksen avulla tätä oletusta ei ole varmistettu. Hylyn rakenteen perusteella laivan ajoittuminen 1800-luvun jälkipuolelle on kuitenkin mahdollista.

Keulakuvahylyn keulassa oli naisenhahmoinen keulakuva, josta hylky sai sukeltajien keskuudessa yleisimmin käytetyn kutsumanimensä. Kesällä 2001 useat sukeltajaryhmät ilmoittivat Museovirastoon, että keulakuva oli pudonnut paikoiltaan meren pohjalle. Joku ilmoittajista jopa arveli, että keulakuva olisi sahattu tarkoituksella irti. Museovirasto teki hylylle tarkistussukelluksen ja totesi, että keulakuva oli pudonnut hylyn rakenneosien vähittäisen heikentymisen takia. Hylyn vähittäinen haurastuminen on väistämätöntä kehitystä. Museovirasto nosti keulakuvan lokakuussa 2001 ja sen konservointi alkoi Helsingin Hylkysaaressa Suomen merimuseon konservointilaboratorion tiloissa. Luonnollisen haurastumisen lisäksi hylkyä kuluttaa vilkas sukellustoiminta, ja hylyn kunnon on todettu 1980-luvun jälkeen huonontuneen keulakuvan putoamisen lisäksi muillakin tavoilla, mm. hylyn kansi on huomattavasti huonommassa kunnossa kuin hylyn löytyessä.

Jos keulakuvasta vietäisiin kopio hylylle, kestävin ratkaisu olisi todennäköisesti se, että kopio asetetaan hylyn keulan lähelle meren pohjaan. Hylyn haurastumisen vuoksi kopion kiinnittäminen hylyn keulaan ei olisi välttämättä kovin pysyvä ratkaisu. Kopion kiinnittäminen hylyn keulaan ei ole kuitenkaan välttämättä täysin mahdotonta. Molemmat vaihtoehdot vaativat infotaulun sijoittamista hylyn lähelle. Seuraavat työvaiheet kuuluisivat keulakuvakopio-projektiin, hinta-arviot ovat karkeat arviot:

1. Valmistelutyö hylyllä: sukelluksia, joiden aikana valitaan sopiva paikka infotaululle ja keulakuvan kopiolle, varmistetaan, että mahdollisia hylyn lähellä meren pohjalla olevia rakenneosia ei jää työn alle. Arvioitu hinta noin 5 000 euroa.

2. Keulakuvan kopion teettäminen. Arvioitu hinta noin 10 000 euroa.

3. Infotaulun sisällön suunnittelu (kuvia ja tekstiä) ja teettäminen. Arvioitu hinta noin 4 000 euroa.

4. Keulakuvan kopion ja infotaulun maa- ja merikuljetus ja kiinnittäminen paikoilleen. Arvioitu hinta noin 9 000 euroa.

5. Projektia organisoivan tutkijan palkka kahdelta kuukaudelta. Hinta noin 7 000 euroa.

Arvoidut kustannukset yhteensä: 35 000 euroa."

Mielestäni olisi erittäin suositeltavaa, että keulakuvakopio hankittaisiin yllä olevan suunnitelman mukaisesti sukeltajien nähtäväksi vedenalaisen puiston periaatteella: hankitaan mereen, hylyn lähelle, tavalla tai toisella keulakuvakopio — aluksesta ja alkuperäisestä keulakuvasta kertovine infotauluineen.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  29.80.24 lisäyksenä 35 000 euroa Museovirastolle ns. Keulakuvahylyn keulakuvakopion tekemiseen ja sen toimittamiseen hylyn läheisyyteen yhdessä aluksesta ja alkuperäisestä keulakuvasta kertovan infotaulun kanssa.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Marjukka Karttunen /kok