TALOUSARVIOALOITE 401/2001 vp

TAA 401/2001 vp - Timo E. Korva /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.1

Määrärahan osoittaminen Pohjois-Suomen vanhojen metsien suojeluohjelman kompensaatiokohteiden rahoittamiseen

Eduskunnalle

Laajan valmistelun jälkeen valtioneuvosto teki 27.6.1996 periaatepäätöksen Pohjois-Suomen vanhojen metsien suojelusta aiheutuvien talous- ja työllisyysvaikutusten kompensoimiseksi. Kompensoimistarve selvitettiin laajalla kansantalouden panos-tuotostutkimusmallilla. Pohjois-Suomen vanhojen metsien suojeluohjelmalla poistettiin talouskäytöstä metsämaata hieman yli 500 000 ha, josta pääosa sijaitsi Lapissa ja Kainuussa. Mainittu erillinen tutkimus selvitti kompensaatiotarpeeksi runsaat 500 työpaikkaa ja välittömäksi kompensaatiotarpeeksi n. 400 milj. markkaa (n. 67 milj. euroa).

Valtioneuvosto päätti 27.6.1996, että kompensaatiot maksetaan eri ministeriöiden kautta olemassa olevien määrärahojen puitteissa 10 vuoden aikana tavoitteen ollessa n. 40 milj. markkaa vuodessa. Ohjelmaa on nyt toteutettu vuodesta 1997 alkaen, ja Lapin Liiton eri viranomaisilta keräämät tiedot osoittavat selvästi, että kompensaatio-ohjelman tarkoitus ei toteudu. Kun alkuperäinen tarkoitus oli tässä laajassa suojeluhankkeessa varmistaa koko kansaan kohdistuva solidaarinen malli osallistua lähinnä Lapissa ja Kainuussa toteutettavan jo muutenkin laajan luonnonsuojelun lisääntyviin kustannuksiin, on lopputulos kompensaatioissa ollut suuruusluokkaa 10 % tarkoitetusta. Eri ministeriöiden määrärahoissa ei näy minkäänlaista kompensaatiovaikutusta vuodesta 1997 lukien, vaan määrärahat ovat yleisten budjettitalouden syiden vuoksi lähinnä vähentyneet. Kompensaatiokohteiksi on hyvin kyseenalaisella tavalla merkitty lähinnä jälkikäteen erilaisia ympäristötöitä, yritysten investointitukihankkeita ym. pitäen päämääränä, että tavoitteena oleva noin 40 milj. mk vuodessa tulee nimettyä.

Perustellusti voidaan todeta, että Pohjois-Suomen vanhojen metsien suojelun kompensaatio-ohjelma ei toteudu suojelupäätöstä tehtäessä luvatulla tavalla. Suojelun kustannukset ovat jälleen päinvastaisista lupauksista huolimatta jäämässä suojelualueen väestön kannettaviksi. Luonnollinen seuraus tästä on, että alueellinen vastakkainasettelu suojelukysymyksissä vain kovenee ja syvenee. Ainoa rehellinen keino suojelukompensaatioihin liittyvän luottamuksen palauttamiseksi on erillisen määrärahan varaaminen ympäristöministeriölle tähän tarkoitukseen. Tätä edellyttää myös tarve tuoda esiin luonnonsuojelun todelliset kustannukset.

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  35.20.22 lisäyksenä 6 700 000 euroa ja lisää momentin perusteluihin maininnan, että määrärahasta osoitetaan 6 700 000 euroa Pohjois-Suomen vanhojen metsien suojeluohjelman kompensaatiokohteiden rahoittamiseen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Timo E. Korva /kesk
  • Pauli Saapunki /kesk