TALOUSARVIOALOITE 405/2006 vp

TAA 405/2006 vp - Matti Kauppila /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen maahanmuuttajien palveluneuvontakokeilun jatkamiseen Päijät-Hämeessä

Eduskunnalle

Suomessa asuvien ulkomaalaisten määrä on kasvanut tasaisesti 1980-luvulta lähtien. Hallitusohjelmaan sisältyy maahanmuuttopoliittinen ohjelma, jonka keskeisiä teemoja ovat mm. varautuminen työvoiman saatavuusongelmiin, maahanmuuttajien kotouttamisjärjestelmän tehostaminen ja etnisten suhteiden parantaminen.

Laki maahanmuuttajien kotouttamisesta ja turvapaikanhakijoiden vastaanotosta antaa kuntien tehtäväksi laatia yhdessä työvoimaviranomaisen, järjestöjen ja eri toimialojen myötävaikutuksella kunnallinen kotouttamisohjelma. Yksittäisen maahanmuuttajan kohdalla laki konkretisoituu yksilöllisenä kotouttamissuunnitelmana.

Lahdessa toteutetaan maahanmuuttajatyöhön liittyvää palveluneuvontaa kokeiluna maahaanmuuttajayksikössä. Tavoitteena on selvittää yleensä maahanmuuttajien neuvonnan tarvetta, neuvonnan esille nostamia palvelutarpeita ja eri viranomaisten ja muiden toimijoiden tarpeita heidän toimiessaan maahanmuuttajien kanssa. Palveluneuvontakokeilu käynnistyi helmikuun alussa 2006. Neuvonnan piirissä on neljän kuukauden aikana ollut 315 asiakaskontaktia.

Lyhyen kokeiluajan perusteella neuvonnalle on selkeää tarvetta. Tavoitteena on kokeilun jälkeen toiminnan vakiinnuttaminen osaksi maahanmuuttajien palvelua sekä palvelun muodostaminen seudulliseksi.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  34.07.63 lisäyksenä 250 000 euroa maahanmuuttajien palveluneuvontakokeilun jatkamiseen Päijät-Hämeessä.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Matti Kauppila /vas