TALOUSARVIOALOITE 436/2001 vp

TAA 436/2001 vp - Jukka Gustafsson /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen huumevalistukseen

Eduskunnalle

Huumausaineongelma jatkaa kasvuaan. Alan tutkijoiden ja terveysviranomaisten mukaan jatkuvasti yhä useampi nuori kokeilee huumeita ja osasta tulee pysyviä käyttäjiä. Vakavia ovat myös ne tiedot, joiden mukaan 15—18-vuotiaiden huumeiden käyttö on kasvanut räjähdysmäisesti. Esimerkiksi suonen sisäisten huumeiden käyttöön siirryttiin vielä joitakin vuosia sitten vasta 17—20-vuotiaina, mutta nykyään jo 15-vuotiaina.

Valtion toimet huumeiden vastaisessa taistelussa ovat olleet riittämättömiä. Vaikka tiedotukseen, koulutukseen ja poliisin resursseihin on viime vuosina panostettu lisää, ovat muutaman kymmenen miljoonan panostukset olleet ongelman laajuuteen nähden liian vähäisiä. Huumeidenvastaisessa työssä valistuksen merkitys on olennainen. Sitä tulisikin huomattavasti lisätä nykyisestä. Kouluissa ja työpaikoilla on erittäin tärkeää tietää huumeiden vaikutuksista ja riskeistä. Siten myös huumeiden käyttöä saataisiin vähennettyä ja huumeongelmaa ennalta ehkäistyä .

Edellä olevan perusteella ehdotamme kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  33.53.50 lisäyksenä 2 000 000 euroa huumevalistukseen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Jukka Gustafsson /sd
  • Veijo Puhjo /vas
  • Esa Lahtela /sd
  • Mikko Kuoppa /vas
  • Tero Rönni /sd