TALOUSARVIOALOITE 440/2003 vp

TAA 440/2003 vp - Petri Neittaanmäki /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen ympäristöteollisuuden kehittämiseen

Eduskunnalle

Ympäristön puhdistuksesta ja hoidosta sekä erityisesti jätehuollosta on tullut yksi nopeimmin kasvavista elinkeinoista. Sen tarjoamia rajattomia mahdollisuuksia ei ole ymmärretty riittävästi hyödyntää.

Kioton ilmansuojelusopimuksen toteuttaminen avaa erityisesti suomalaiselle energia- ja metsäalan osaamiselle rajattomat mahdollisuudet. Suomessa on jo kehitetty ja kaupallistettu huomattavasti muita puunjalostusmaita parempia ratkaisuja esimerkiksi ilmansuodatukseen, energiansäästöihin ja sulattoihin.

Toinen merkittävä lähiajan kysyntää kasvattava tekijä on EU:n laajeneminen. EU:n uusilla jäsenmailla on edessään valtava määrä ympäristönhoitoon liittyviä investointivaatimuksia, joita EU tulee rahoittamaan.

Kolmas suuria mahdollisuuksia ympäristöteollisuudelle tarjoava sykäys kysyntään on tulossa Venäjältä, missä on valtavat ympäristönhoitotarpeet.

Ympäristöteollisuuden tuotekehittely vaatii teknologiateollisuuden tapaan suuria voimavaroja. Tässä tarvitaan vahvaa yhteiskunnan panosta. Valtion budjettiin on sisällytettävä huomattavasti nykyistä suurempi määräraha ympäristöteollisuutta tukevaan perustutkimukseen.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  32.20.40 lisäyksenä 2 000 000 euroa ympäristöteollisuuden kehittämiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Petri Neittaanmäki /kesk