Viimeksi julkaistu 12.1.2023 16.24

Talousarvioaloite TAA 440/2022 vp 
Ville Tavio ps 
 
Talousarvioaloite Maahanmuuttoviraston ja valtion vastaanottokeskusten toimintamenoihin ehdotetun määrärahan vähentämisestä (-40 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Humanitaarinen maahanmuutto on erittäin merkittävä kustannus Suomessa, joka pahentaa merkittävästi Suomen kestävyysvajetta sekä lisää vero- ja velkataakkaa.  

Perussuomalaisten mielestä rajalliset resurssimme tulee kohdistaa omien vähäosaistemme ja apua tarvitsevien auttamiseen. Siksi kansallinen pakolaiskiintiö on lakkautettava ja tavoitteeksi asetettava nolla turvapaikanhakijaa.  

Vähentämällä Suomeen tulevaa humanitaarista maahanmuuttoa, vähenevät samalla myös vastaanottokeskusten toimintamenot. Maahanmuuttoviraston tehtävien vähentyessä myös sen toimintamenoja voidaan karsia. 

Kuluvana vuonna Suomeen on kuitenkin paennut Venäjän aloittaman hyökkäyssodan vuoksi kymmeniä tuhansia ukrainalaisia, joiden joukossa on huomattavan paljon alaikäisiä lapsia. Suomi on Ukrainan lähialue, ja perussuomalaisten näkemyksen mukaan Suomen on tuettava Ukrainaa takaamalla sieltä panneille ihmisille väliaikaisesti turvalliset elinolosuhteet. Siksi perussuomalaiset ei halua leikata Maahanmuuttoviraston resursseista, jotka liittyvät tilapäisen suojelun aseman myöntämiseen Ukrainasta pakeneville ihmisille.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta vähentää 40 000 000 euroa momentilta 26.40.01 maahanmuuttoviraston ja valtion vastaanottokeskusten toimintamenoihin ehdotetusta määrärahasta. 
Helsingissä 30.9.2022 
Ville Tavio ps