TALOUSARVIOALOITE 487/2003 vp

TAA 487/2003 vp - Pekka Nousiainen /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Simanala—Kinnaraho-maantieosuuden parantamiseen Kerimäellä

Eduskunnalle

Maantie 4712 Kerimäellä Simanalan ja Kinnarahon välisellä osuudella on erittäin huonokuntoinen. Erityisen haitallista se on siksi, että tie on kahden kuntakeskuksen, Enonkosken ja Kerimäen, välinen tärkeä yhdystie. Tiellä kulkee myös paljon puutavaraliikennettä. Tie on jyrkkäluiskainen ja sivuojat ovat aivan tien reunassa, joten tien reunaosien kantavuus on huono. Myös tierungon kantavuudessa esiintyy paikalllisia, muusta tiestä eroavia heikkoja kohtia ja routimisen aiheuttamia kantavuus- ja routanousuvaurioita.

Parannustyön seurauksena tien liikennöitävyysolosuhteet paranevat olennaisesti ja liikenneturvallisuus lisääntyy. Hankkeen suunnittelussa ympäristökysymykset on myös otettu erityisesti huomioon. Tien päällystäminen sen suuren liikenteen vuoksi on välttämätöntä.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 1 000 000 euroa Simanala—Kinnaraho-tieosuuden parantamiseen Kerimäellä.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Pekka Nousiainen /kesk