TALOUSARVIOALOITE 521/2007 vp

TAA 521/2007 vp - Håkan Nordman /r ym.

Tarkistettu versio 2.0

Suomennos

Määrärahan osoittaminen urheiluakatemioiden toiminnan tukemiseen

Eduskunnalle

Maassamme toimii 13 urheiluakatemia. Yksi niistä eli Vaasan seudun urheiluakatemia on kaksikielinen. Urheiluakatemioiden tehtävänä on helpottaa huippu-urheilijoiden mahdollisuutta yhdistää opinnot ja urheilu. Maamme huippu-urheilijoiden piirissä tehdyt tutkimukset vahvistavat urheiluakatemioiden tarpeen.

Tyypillisiä yhteystyökumppaneita urheiluakatemioiden ylläpidossa ovat kunnat, korkeakoulut ja opistot. Rahoituksessa on vaikeuksia, ja se on pitkälti riippuvainen isäntäkunnan avustuksista. Valtion tulee tukea urheiluakatemioita.

Urheiluakatemiat ovat osa kansallista huippu-urheilujärjestelmää. Suunnitelmien mukaan Olympiakomitea ottaisi urheiluakatemioita koskevan koordinaatiovastuun 1.1.2008 lukien. Urheiluakatemioista tulisi osa Olympiakomitean huippu-urheiluohjelmaa. Tukea myönnettäisiin urheiluakatemioille, jotka täyttävät tietyt auditoinnin vaatimukset. Valtion tukea pitää myöntää urheiluakatemioille, jotka täyttävät Olympiakomitean vaatimukset.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  29.90.50 lisäyksenä 300 000 euroa urheiluakatemioiden toiminnan tukemiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Håkan Nordman /r
  • Ulla-Maj Wideroos /r
  • Anna-Maja Henriksson /r
  • Miapetra Kumpula-Natri /sd