TALOUSARVIOALOITE 547/2003 vp

TAA 547/2003 vp - Reijo Paajanen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Lahden ja Luumäen rataosuuden kehittämiseen

Eduskunnalle

Venäjästä on tulossa lähivuosina Suomen selvästi suurin kauppakumppani. Pelkkä Pietarin talousalue on väkirikkaampi kuin koko Suomi, ja talouskasvu alueella on merkittävän suuri. Jo tällä hetkellä tavaraliikenne raideteitse on rataosuudella Lahti—Luumäki suurinta koko rataverkossa. Lisääntyvä kaupankäynti sekä ihmisten liikkuminen tulevat entisestään kasvattamaan rataosuuden kuormitusta. Tämä vaatii ratayhteyden parantamista 25 tonnin akselipainoisia tavarajunia varten ja lisäraiteiden rakentamista. Nämä tavoitteet vaativat 70 miljoonan euron vuotuisia investointeja. Rataosuuden parantaminen on kuitenkin investointi tulevaisuuteen erityisesti Suomen ulkomaankaupan kannalta. Hyvien liikenneyhteyksien turvaaminen kasvattaa myös läpikulkuliikennettä Venäjän ulkomaankaupassa satamiemme kautta.

Tavaraliikenteen lisäksi Lahden—Luumäen rataosuus on osa suunnitteilla olevan erittäin tärkeän nopean raideyhteyden välillä Helsingistä Pietariin. Suomen on osoitettava aktiivisuutensa tuon nopean yhteyden kehittämisessä, jotta Venäjä saataisiin mukaan aikatauluun. Rataosuuden parantamisinvestoinnit takaisivat myös vuoteen 2008 tavoitteena olevan alle 3,5 tunnin junayhteyden Helsingistä Pietariin. Lisäksi rataosuuden kehittäminen nopeuttaisi ja parantaisi ratayhteyttä koko Itä-Suomen alueelle, mm. Lappeenrantaan, Joensuuhun, Kouvolaan, Mikkeliin ja Kuopioon.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  31.40.78 lisäyksenä 70 000 000 euroa Lahden ja Luumäen välisen rataosuuden kehittämisinvestointeihin.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Reijo Paajanen /kok