Viimeksi julkaistu 28.7.2025 16.44

Talousarvioaloite TAA 63/2024 vp 
Mikko Savola kesk ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä suomalais-virolaista kulttuuria edistävän Tuglas-seuran toiminnan kehittämiseen (100 000 euroa)

Eduskunnalle

Tuglas-seura on edistänyt yli 40 vuotta Suomen ja Viron välistä yhteistyötä ammattimaisesti ollen Suomen suurin Suomen ja Viron välinen ystävyysseura (3 000 jäsentä). Seuran tiedotuskanavia seuraa joka kuukausi 25 000 suomalaista ja virolaista. 

Tuglas-seura hallinnoi Helsingin Suvilahdessa Eesti Maja—Viro-keskusta, jossa vierailee vuodessa yli 13 000 kävijää. Suomenvirolaisten kulttuurin avulla Tuglas-seura on tärkein suomenvirolaisten kotouttaja Suomessa. Verkostojen ja yhteistyön luojana Tuglas-seuralla on yli 120 yhteistyökumppania omaten Suomen laajimmat verkostot Viroon ja Suomessa asuviin virolaisiin. 

Vahvasta taustasta ja toiminnasta johtuen Tuglas-seuralla on tieto siitä, mitkä ovat tämän hetken keskeiset tarpeet Suomen ja Viron välisen yhteistyön kehittämiseksi. 

Vastaavasti Suomessa ei ole muita tahoja kuin Tuglas-seura, joka tiedottaisi suomalaisesta kulttuurista ja yhteiskunnasta virolaisille. Suomessa asuu tällä hetkellä 94 000 venäjänkielistä ja 70 000 vironkielistä henkilöä. 

Vaikka Suomi—Venäjä-ystävyysseuran saama tuki poistettiin kokonaan, venäjänkielisten yhdistysten saama tuki on silti kaksinkertainen suomenvirolaisiin verrattuna. Syksyllä YLE aloitti somalin- ja arabiankieliset uutiset — äidinkielenään näitä kieliä puhuvia asuu Suomessa 65 000. 

Tuglas-seura tuottaa vironkielistä tiedotusta suomenvirolaisille sosiaalisen median ja verkkosivun kautta sekä kaksikielisen jäsenlehtensä Elon kautta. Tuglas-seuran vironkieliseen viestintään esitetään 35 000 euroa. 

Suomen ja Viron välisessä kolmannessa tulevaisuusraportissa 1+1=3 annetaan suosituksia Suomen ja Viron välisen yhteistyön kehittämiseksi tulevaisuudessa mm. kulttuurin ja koulutuksen aloilla. 

Suomen ja Viron kuntaliittojen teettämän tutkimuksen mukaan kunnat haluavat tehdä eri teemoihin perustuvaa yhteistyötä. Tuglas-seura tekee yhteistyötä Suomen ja Viron kuntien kanssa auttaen kehittämään yhteistyötä, jossa kohderyhmänä ovat lapset ja nuoret sekä kuntapäättäjät ja virkamiehet. Tuglas-seuran lapsille ja nuorille suunnattuun toimintaan sekä Suomen ja Viron väliseen kuntayhteistyön kehittämiseen esitetään 25 000 euroa. 

Tuglas-seura on lähtenyt rohkeasti kehittämään Suomen ja Viron välistä yhteistä kulttuurivientiä uudelle tasolle tuottamalla yhteisproduktioita, joita viedään yhteistyönä eurooppalaisille kulttuurimarkkinoille. Toimintatapa on uusi ja ainutlaatuinen — tavoitteena on luoda uusia markkinoita sekä suomalaisille että virolaisille kulttuurialan ammattilaisille. Suomen ja Viron välisen yhteisen kulttuuriviennin edistämiseen esitetään 25 000 euroa. 

Tuglas-seura on tehnyt yhteistyötä Suomen ukrainalaisten kanssa välittömästi sodan alettua. Seura on kouluttanut ukrainalaisia Suomen yhdistyslainsäädäntöön sekä hyvään hallintotapaan. Seura on myös toteuttanut yhteistyössä ukrainalaisten kanssa kulttuuriin perustuvia tapahtumia. Ukrainalaisten kanssa tehtävään yhteistyöhön seura hakee 15 000 euron suuruista avustusta. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 100 000 euroa momentille 29.80.50 Tuglas-seuran toiminnan kehittämiseen. 
Helsingissä 4.10.2024 
Mikko Savola kesk 
Pauli Aalto-Setälä kok 
Krista Kiuru sd 
Ben Zyskowicz kok 
Jouni Ovaska kesk 
Inka Hopsu vihr 
Anne Kalmari kesk 
Aino-Kaisa Pekonen vas 
Timo Suhonen sd 
Teemu Kinnari kok 
Saku Nikkanen sd 
Suna Kymäläinen sd 
Mika Kari sd 
Eeva Kalli kesk 
Jani Kokko sd 
Lauri Lyly sd 
Eemeli Peltonen sd 
Pinja Perholehto sd 
Heikki Autto kok 
Mari-Leena Talvitie kok 
Mauri Peltokangas ps 
Anders Norrback 
Anna-Kristiina Mikkonen sd