TALOUSARVIOALOITE 74/2003 vp

TAA 74/2003 vp - Klaus Hellberg /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kilpilahden uusien tieyhteyksien rakentamiseen

Eduskunnalle

Kilpilahden teollisuusalueelle on sijoittunut Pohjoismaiden suurin öljynjalostukseen ja petrokemian teollisuuteen erikoistunut monikansallinen yrityskeskittymä, jossa käsitellään, varastoidaan, kuljetetaan poikkeuksellisen suuria määriä vaarallisia ja erittäin palo- ja räjähdysherkkiä sekä myrkyllisiä aineita. Alueella työskentelee vakituisesti n. 3 500 henkilöä sekä lisäksi runsaasti tilapäisiä työntekijöitä. Siellä käy paljon ulkopuolisia asiakkaita. Pitkälle viedyistä turvallisuustoimenpiteistä huolimatta suuronnetto-muuksien vaaraa ei inhimillisessä toiminnassa voida kokonaan sulkea pois, joten alueella on varauduttava ääritilanteissa ihmisten nopeaan evakuointiin. Suuronnettomuustilanteissa on ratkaisevaa, miten nopeasti alueelle saadaan ulkopuolelta palo- ja pelastushenkilökuntaa ja -kalustoa, jotta henkilö-, ympäristö- ja omaisuusvahingot jäävät mahdollisimman pieniksi.

Kilpilahden teollisuusalue on yhden sujuvan tieyhteyden varassa, joka voi tietyissä onnettomuustilanteissa olla poissa käytöstä. Tällöin alueen evakuointi ja avun saanti sekä kriisitilanteen pitkittyessä myös maan öljyhuolto voivat vaarantua oleellisesti. Turvatekniikan keskuksen lausunnon mukaan teollisuusalueelle tulisi ehdottomasti olla kaksi hyvin liikenteen vetävää väylää. Uusi tieyhteys luo samalla edellytyksiä alueelle yleispiirteisissä kaavoissa osoitettujen ja mahdollisesti myös ympäristöhaittoja aiheuttavien sekä runsaasti tilaa vievien toimintojen sijoittamiselle. Terroristiuhkien takia teollisuus-alueelta on saatava pois myös sinne kuulumaton yleinen liikenne rakentamalla vaaralliset alueet ohittava ohikulkutie.

Kilpilahden uudesta tieyhteydestä on valmistunut vuonna 1996 yleissuunnitelma, jota on tarkistettu vuonna 1999. Uudenmaan tiepiiri on tehnyt vuonna 2000 hanke- ja toimenpidepäätöksen Kilpilahden varatiestä eli uudesta tieyhteydestä teollisuusalueelta Boxin ja Spjutsundin väliselle kapealle ja mutkaiselle maantielle 1534, mutta sen toteuttamisella ratkaistaan vain pieni osa maan suurimman teollisuusalueen liikenneyhteyksiin liittyvistä turvallisuusongelmista, joista valmistuu vuonna 2003 erillisselvitys. Kilpilahden uuden tieyhteyden rakentamisen kustannusarvio varustettuna liittymällä Porvoon moottoritielle on 11,5 miljoonaa euroa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  31.24.78 lisäyksenä 12 000 000 euroa Kilpilahden uusien tieyhteyksien rakentamiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Klaus Hellberg /sd
  • Leena Harkimo /kok
  • Lasse Virén /kok