Viimeksi julkaistu 19.1.2021 15.12

Talousarvioaloite TAA 78/2015 vp Talousarvioaloite kehitysyhteistyön finanssisijoituksiin ehdotetun määrärahan vähentämisestä (-130 000 000 euroa)

Anna-MajaHenrikssonrym.

Eduskunnalle

Hallitus esittää vuoden 2016 talousarviossa, että kansainvälisen kehitysyhteistyön määrärahasta vähennetään 330 000 000 euroa ja että kehitysyhteistyön finanssisijoituksiin myönnetään 140 000 000 euron määräraha. Tämä merkitsee käytännössä, että kehitystyötoiminnan siirtämistä YK-järjestöiltä ja suomalaisilta kehityssektorin kansalaisjärjestöiltä Finnfudille, joka tarjoaa rahoitusta yksityisyrityksille. 

Finnfund tarjoaa riskirahoitusta omana pääomana, pitkäaikaisina investointilainoina ja kehitysmaiden investointiosaamista yli 30 vuoden kokemuksella. Kyse on toiminnasta, jolla on hyvät tavoitteet ja joka tarvitsee tukea, mutta ei pitkän tähtäyksen avustustyön kustannuksella, jonka suomalaiset järjestöt ovat luoneet. Äkkinäinen varojen korottaminen toisi tuskin tavoiteltavaa vaikutusta. Emme halua vesittää suomalaisten kansalaisjärjestöjen pitkän tähtäimen jatkuvaa työtä kehitysyhteistyötoiminnassa tai leikata YK-järjestöjen rahoitusta hallituksen esittämällä tavalla. Ehdotetut säästöt vaikuttavat myös kehityskysymysten parissa työskentelevien suomalaisten työllisyyteen kielteisesti. 

Me haluamme Suomen olevan luotettava toimija kansainvälisessä kehitysyhteistyössä ja kansakunta, joka ottaa vastuuta kehitysyhteistyöpolitiikasta. Nyt leikataan 56 % monenkeskisen kehitysavun rahoituksesta, 43 % vapaaehtoisjärjestöjen kehitysyhteistyön, Kehitysyhteistyön Palvelukeskuksen (KePa) ja kehitysyhteistyötiedotuksen tuesta sekä 39 % yksittäisten maiden ja alueiden kanssa tehtävästä kehitysyhteistä. Tämä ei tue kuvaa Suomesta globaalina vastuullisena toimijana. Tämän vuoksi haluamme, että lisärahoitus Finnfundille kohdennetaan sen sijaan varsinaiseen kehitysyhteistyöhön.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta vähentää 130 000 000 euroa momentilta 24.30.89 kehitysyhteistyön finanssisijoituksiin ehdotetusta määrärahasta. 
Helsingissä 9.10.2015 
Anna-MajaHenrikssonr
CarlHaglundr
AndersAdlercreutzr
EvaBiaudetr
ThomasBlomqvistr
MikaelaNylanderr
MatsNylundr
JoakimStrandr
StefanWallinr