TALOUSARVIOALOITE 812/2007 vp

TAA 812/2007 vp - Minna Sirnö /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen uskonnollisten yhdyskuntien avustuksiin

Eduskunnalle

Suomi on viime vuosina monikulttuuristunut. Monikulttuuristumisen myötä myös eri uskontokuntien määrä on lisääntynyt, ja muuta kuin evankelisluterilaista tai ortodoksista uskoa tunnustavien määrä on samalla kasvanut.

Yhdenvertaisuuslain ja uskonnonvapauslain edellytyksenä on, että valtio kohtelee tasapuolisesti eri uskontokuntia. Tällä hetkellä tämä tasapuolisuus ei toteudu eri uskontokunnille myönnettävien tukien osalta. Jopa evankelisluterilaisen ja ortodoksisen kirkon edustajat ovat painokkaasti kiinnittäneet tähän epäyhdenvertaisuuteen huomiota.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  29.01.51 lisäyksenä 700 000 euroa uskonnollisten yhdyskuntien yhdenvertaiseen taloudelliseen tukemiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Minna Sirnö /vas
  • Paavo Arhinmäki /vas
  • Merja Kyllönen /vas
  • Ilkka Kantola /sd