TALOUSARVIOALOITE 827/2006 vp

TAA 827/2006 vp - Olli Nepponen /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Mäntyharjun kanavahankkeen edistämiseen

Eduskunnalle

Päijänteen vesistön ja Saimaan vesistön yhdistäminen kanavalla on ollut monien vesiliikennesuunnitelmien tavoitteena. Mäntyharjun kanavan rakentaminen avaisi yhteyden Saimaalta Päijänteelle. Hankkeen toteuttaminen parantaisi oleellisesti mm. metsäteollisuuden kuljetusmahdollisuuksia. Samoin se parantaisi veneily- ja matkailumahdollisuuksia. Saimaan ja Päijänteen välinen etäisyys on noin 95 kilometriä. Käytännön kanavavesitieyhteyden luomiseksi tarvitsee kaivaa noin 15 kilometriä.

Mäntyharjun kanavan rakentaminen on mittava hanke. Rakentaminen tulisikin saada EU:n suurten liikennehankkeiden listalle, jolloin EU saataisiin osallistumaan rahoitukseen.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  31.30.78 lisäyksenä 340 000 euroa Mäntyharjun kanavahankkeen edistämiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Olli Nepponen /kok
  • Pekka Nousiainen /kesk
  • Jari Leppä /kesk
  • Katri Komi /kesk
  • Arto Seppälä /sd
  • Pekka Kuosmanen /kok
  • Reijo Laitinen /sd
  • Seppo Lahtela /kesk
  • Eero Lämsä /kesk
  • Ahti Vielma /kok