Viimeksi julkaistu 2.7.2025 19.09

Talousarvioaloite TAA 85/2023 vp 
Inka Hopsu vihr ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä pakolaiskiintiön nostamiseen 1 500 henkilöön (650 000 euroa)

Eduskunnalle

Suomi on tukenut kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevia pakolaisia kiintiöjärjestelmän avulla jo 1970-luvulta saakka. Pakolaiskiintiö on YK:n pakolaisjärjestö UNHCR:n suosittelema, kestävä ratkaisu pakolaisten vastaanottamiseksi, jossa tulijat valitaan huolellisesti ja ihmiset siirretään järjestelmällisesti pakolaisleireiltä turvallisiin maihin. Järjestelmän avulla kyetään tarjoamaan turvaa kaikista hädänalaisimmille ihmisille, mikä on Suomessa näkynyt esimerkiksi lapsiperheiden ja yksin saapuvien naisten uudelleen sijoittamisena. 

Myös hallitusohjelmassa korostuu vastuunkanto ja välittäminen. Hallitusohjelman mukaan hallituksen turvapaikkapolitiikka perustuu hädänalaisimpien auttamiseen. 

Samalla hallituksen esitys pakolaiskiintiön laskemisesta vuosituhannen alhaisimmalle tasolle 500 henkilöön on räikeästi ristiriidassa hallitusohjelmaan kirjattujen periaatteiden kanssa.  

Ilmastokriisin, konfliktien ja vainon vuoksi pakenemaan joutuvia ihmisiä on tällä hetkellä enemmän kuin koskaan. 40 % maailman pakolaisista on lapsia, ja Ukrainan sota on lisännyt avuntarvetta entisestään. Olosuhteet pakolaisleireillä ovat epäinhimilliset, ja laillisten maahantulokeinojen puuttuminen pakottaa yhä useamman hengenvaaralliselle matkalle. Tilanne on kestämätön. Pakolaiskiintiö on toimivimpia tapoja kaikkein hädänalaisimpien ihmisten auttamiseen ja turvallisten maahantuloreittien luomiseen. 

Tämä aloite kuuluu Vihreän eduskuntaryhmän vaihtoehtobudjettiin. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 650 000 euroa momentille 26.40.01 pakolaiskiintiön nostamiseksi 1 500 henkilöön. 
Helsingissä 20.10.2023 
Inka Hopsu vihr 
Sofia Virta vihr 
Bella Forsgrén vihr 
Saara Hyrkkö vihr