TALOUSARVIOALOITE 895/2003 vp

TAA 895/2003 vp - Matti Väistö /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Niiralan raja-aseman tullihenkilöstön lisäämiseen

Eduskunnalle

Värtsilän Niiralan raja-asema on alun alkaen mitoitettu noin 200 000 henkilön vuosittaiselle liikennemäärälle. Nyt rajanylitykset ovat tästä lähes viisinkertaistuneet. Samaan aikaan tavaraliikenne on vahvassa kasvussa, ja juuri valmistunut Stora-Enson Pitkärannan saha tulee lisäämään kuljetuksia merkittävästi.

Matkustaja- ja tavaraliikenteen kasvu edellyttää Niiralan raja-aseman kehittämistä ja myös aukioloajan lisäämistä. Tavoitteena on ympärivuorokautinen aukiolo. Tämä lisäisi merkittävästi ra-ja-aseman henkilöstön tarvetta tilanteessa, jossa etenkin tullin henkilöstöä on jo nyt tarpeeseen nähden riittämättömästi. Onkin välttämätöntä ripeästi lisätä Niiralan tullin henkilöstöä niin, että raja-aseman toiminnan kehittäminen ja aukioloajan pidentäminen on mahdollista.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2004 talousarvioon momentille  28.40.21 lisäyksenä 300 000 euroa Niiralan raja-aseman tullihenkilöstön lisäämiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2003

  • Matti Väistö /kesk
  • Lauri Kähkönen /sd
  • Eero Reijonen /kesk
  • Hannu Hoskonen /kesk