TALOUSARVIOALOITE 974/2006 vp

TAA 974/2006 vp - Reijo Paajanen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen asevelvollisten kotiuttamisrahaan

Eduskunnalle

Varusmiesten ja siviilipalvelusmiesten taloudellinen asema on heikko. Asevelvollisten yhteiskunnalta saama tuki on riittämätön palvelussuhteen aikana syntyviin kuluihin, kuten matkapuhelinkuluihin, nähden. Erityisen hankala tilanne on kotiutuvilla asevelvollisilla, jotka jäävät usein yhteiskunnan tukiverkon ulkopuolelle, kun paluu opintojen tai työn pariin ei suoraan palveluksen jälkeen ole mahdollista.

Kotiuttamisraha helpottaisi asevelvollisten palveluksen jälkeisten kulujen kattamisessa, jotta jokainen ehtisi saada työ- ja opiskeluasiansa kuntoon. Moni joutuu nykyisellään odottelemaan seuraavaa opintotukierää tai palkkaansa pitkään palveluksen päättymisen jälkeen.

2,8 miljoonan euron kotiuttamisrahan budjetointi takaisi kullekin kotiutuvalle asevelvolliselle 100 euron suuruisen kotiuttamisrahan.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon luvun  33.28 uudelle momentille lisäyksenä 2 800 000 euroa asevelvollisten kotiuttamisrahan maksamiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Reijo Paajanen /kok