VALTIOVARAINVALIOKUNNAN MIETINTÖ 3/2007 vp

VaVM 3/2007 vp - K 8/2007 vp

Tarkistettu versio 2.0

Eduskunnan tilintarkastajien tilintarkastuskertomus eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta ja kirjanpidosta sekä hallinnosta vuodelta 2006

JOHDANTO

Vireilletulo

Eduskunta on 15 päivänä toukokuuta 2007 lähettänyt valtiovarainvaliokuntaan valmistelevasti käsiteltäväksi eduskunnan tilintarkastajien tilintarkastuskertomuksen eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta ja kirjanpidosta sekä hallinnosta vuodelta 2006 (K 8/2007 vp).

Jaostovalmistelu

Asia on valmisteltu valtiovarainvaliokunnan hallinto- ja turvallisuusjaostossa.

Asiantuntijat

Hallinto- ja turvallisuusjaostossa ovat olleet kuultavina

tilintarkastajien puheenjohtaja Matti Saarinen, eduskunta

pääsihteeri Seppo Tiitinen, apulaispääsihteeri Jarmo Vuorinen, hallintojohtaja Kari T. Ahonen ja toimistopäällikkö Pertti J. Rosila, eduskunnan kanslia

VALIOKUNNAN KANNANOTOT

Perustelut

Eduskunnan tilintarkastajien eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta, kirjanpidosta ja hallinnosta vuodelta 2006 antaman tilintarkastuskertomuksen johdosta valtiovarainvaliokunta toteaa, että tarkastus on toteutettu hyvän tilintarkastustavan mukaisesti.

Valtiovarainvaliokunta rajaa mietintönsä ulkopuolelle eduskunnan tilintarkastajien tilintarkastuskertomuksessa mainitseman kansliatoimikunnalle osoitetun erillisen muistion. Erillinen muistio käsitellään kansliatoimikunnassa.

Eduskunnan menojen loppusumma ilman Valtiontalouden tarkastusvirastoa oli tilinpäätöksen mukaan 87,4 miljoonaa euroa. Suurimman yksittäisen menoerän muodostaa henkilöstökulut, joka oli yhteensä 50,9 miljoonaa euroa. Menot kasvoivat edelliseen vuoteen verrattuna 6,0 miljoonaa euroa eli 7,4 prosenttia. Menojen lisäys johtui lähinnä 100-vuotisjuhlakuluista, väestösuojaoikeuksien ostosta Helsingin kaupungilta ja EU-puheenjohtajuuskauteen liittyvistä kokouskuluista.

Vuodelle 2006 vahvistetun talousarvion mukainen menoarvio alitettiin 4,6 miljoonalla eurolla, jolloin talousarvion toteuma oli 95 prosenttia. Eräs syy talousarvioesityksen alitukseen on uuteen palkkausjärjestelmään varautuminen ja sen viivästyminen. Tämä ei kuitenkaan selitä eron suuruutta.

Viime vuosina talousarvio on säännöllisesti alitettu 3—7 miljoonalla eurolla. Valiokunnan mielestä talousarviolla tulee olla toimintaa ohjaava vaikutus siten, että suunnitteluvaiheessa pyrittäisiin mahdollisimman tarkasti arvioimaan tarvittavien määrärahojen suuruus. Eduskunnan pääluokkaan kuuluvat määrärahamomentit ovat pääsääntöisesti arviomäärärahoja. Talousarvion alitus jää siten valtion kassaan, eikä siirtomäärärahan tapaan siirry seuraaville vuosille eduskunnan käyttöön.

Valtiovarainvaliokunta kiinnittää huomiota eduskunnan useita vuosia jatkuneeseen ylibudjetointiin, joka vähentää talouden ohjausmahdollisuuksia. Eduskunnan tulee jatkossa ohjeistaa budjetin laatiminen siten, että se perustuu tarkkoihin ja realistisiin kustannuslaskelmiin. Taloudenhoidossa ja varainkäytössä on myös noudatettava säästäväisyyttä.

Valiokunta korostaa, että eduskunnan tulee näyttää hyvää esimerkkiä muulle valtionhallinnolle. Eduskunnan onkin syytä tarkastella kriittisesti hallintotapojaan, mm. ohjeistustaan hankinnoista ja menojen hyväksymismenettelyistä. Erityisen tärkeää on toteutuneiden menojen reaaliaikainen seuraaminen ja sisäisen valvonnan toteuttaminen. Valtiovarainvaliokunta pitää myös välttämättömänä avustajien palkkausjärjestelyjen selkeyttämistä siten, että varmistetaan varojen käyttö kansanedustajien eduskuntatyön tukemiseen.

Lopuksi valtiovarainvaliokunta toteaa, että eduskunnan tilintarkastajat eivät ole kertomuksessaan havainneet huomauttamista eduskunnan vuoden 2006 tilinpäätökseen, toimintakertomukseen, kirjanpitoon eikä hallintoon nähden.

Päätösehdotus

Edellä olevan perusteella valtiovarainvaliokunta ehdottaa,

että eduskunta päättää lähettää eduskunnan tilintarkastajien tilintarkastuskertomuksen eduskunnan tilinpäätöksestä, toimintakertomuksesta ja kirjanpidosta sekä hallinnosta vuodelta 2006 sekä sen johdosta annetun mietinnön kansliatoimikunnalle tiedoksi ja niihin toimenpiteisiin ryhtymistä varten, joihin ne antavat aihetta.

Helsingissä 14 päivänä kesäkuuta 2007

Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa

  • pj. Hannes Manninen /kesk
  • vpj. Kari Rajamäki /sd
  • jäs. Tuula Haatainen /sd
  • Esko Kiviranta /kesk
  • Jari Koskinen /kok (osittain)
  • Mikko Kuoppa /vas
  • Olli Nepponen /kok
  • Kirsi Ojansuu /vihr
  • Heikki A. Ollila /kok
  • Markku Rossi /kesk
  • Minna Sirnö /vas
  • Pia Viitanen /sd
  • vjäs. Esko Ahonen /kesk
  • Katri Komi /kesk
  • Lauri Kähkönen /sd
  • Reijo Paajanen /kok
  • Aila Paloniemi /kesk
  • Eero Reijonen /kesk
  • Johanna Sumuvuori /vihr
  • Tuula Väätäinen /sd

Valiokunnan sihteerinä jaostokäsittelyssä on toiminut

valiokuntaneuvos Mari Nuutila