TALOUSARVIOALOITE 511/2004 vp

TAA 511/2004 vp - Markus Mustajärvi /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen petoeläinten aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen

Eduskunnalle

Momentilta 30.41.42 maksetaan nykyisin menoja, jotka aiheutuvat porotaloudelle maasuurpetojen vuoksi. Tästä syystä vahingon kärsineelle poronomistajalle on määrätty omavastuuosuus. Omavastuu koskettaa n. 500—800:aa petokorvauksen saajaa, ja kysymyksessä on n. 200 000 euron eli noin 15 %:n menetys petokorvauksissa porotaloudelle.

Tämän lisäksi vahinkojen hakemisesta aiheutuu arvioiden mukaan noin 200 000 euron kus-tannukset. Kustannuserä pitää sisällään mm. yli 3 000 miestyöpäivää sekä noin 20 000 kelkkatuntia kelkan kuluttaessa polttoainetta 4 litraa/h. Laskelma ei pidä sisällään pääomakuluja.

Omavastuuosuusjärjestelmän voidaan perustellusti katsoa loukkaavan poronomistajan perus-tuslaillista omaisuuden suojaa. Perustuslain mukaisesti myös luonnonsuojelulain johtavana periaatteena on, että kun luontoa suojellaan, niin yksityisellä omaisuuden omistajalla on oikeus saada täysi korvaus menetyksestä ja haitasta. Metsiä ja vesiä luovuttaneiden osalta näin onkin tapahtunut, mutta poromiesten osalta tilanne on toinen. Jos omavastuusta poromiesten osalta ei luovuta, on täysin perusteltua vaatia järjestelmästä poromiehille aiheutuvien kustannusten korvaamista muutenkin taloudellisesti tiukassa tilanteessa olevalla elinkeinohaaralla.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2005 talousarvioon momentille  30.40.42 lisäyksenä 400 000 euroa petoeläinten aiheuttamien vahinkojen korvaamiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2004

  • Markus Mustajärvi /vas
  • Esko-Juhani Tennilä /vas
  • Jari Vilén /kok
  • Simo Rundgren /kesk
  • Tatja Karvonen /kesk
  • Maija Rask /sd