Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp

​Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp

Eduskuntaryhmä

Nimi: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp
Järjestäytymispäivä: 22.5.1907
Käyntiosoite: Mannerheimintie 30, Helsinki
Postiosoite: 00102 Eduskunta
Y-tunnus: 1037047-8

Eduskuntaryhmän henkilöt

Puheenjohtaja: Kai Mykkänen

1. varapuheenjohtaja: Sari Sarkomaa
2. varapuheenjohtaja: Jukka Kopra 
3. varapuheenjohtaja: Anna-Kaisa Ikonen

Muut jäsenet:
Heikki Autto
Markku Eestilä
Sanni Grahn-Laasonen
Janne Heikkinen
Timo Heinonen
Antti Häkkänen
Kalle Jokinen
Ilkka Kanerva
Pia Kauma
Ville Kaunisto
Pihla Keto-Huovinen
Marko Kilpi
Pauli Kiuru
Terhi Koulumies
Mia Laiho
Elina Lepomäki
Matias Marttinen
Sari Multala
Petteri Orpo
Jaana Pelkonen
Paula Risikko
Wille Rydman
Janne Sankelo
Arto Satonen
Saara-Sofia Sirén
Ruut Sjöblum
Mari-Leena Talvitie
Kari Tolvanen
Juhana Vartiainen
Heikki Vestman
Sofia Vikman
Anne-Mari Virolainen
Sinuhe Wallinheimo
Ben Zyskowicz

Henkilöt, joilla on oikeus kirjoittaa ryhmän nimi:
Puheenjohtaja Kai Aslak Mykkänen
1. varapuheenjohtaja Sari Johanna Sarkomaa
2. varapuheenjohtaja Jukka Matti Kopra
3. varapuheenjohtaja Anna-Kaisa Ikonen
Pääsihteeri Olli Mikko Kortelainen

Tilintarkastajat:
KHT, JHTT Tiina Lind (BDO Oy), kotipaikka Helsinki
varahenkilö KHT, JHTT Jarmo Lohi (BDO Oy), kotipaikka Helsinki

Eduskuntaryhmän säännöt

Säännöt 3.4.2003 (PDF)

Sääntömuutos 11.4.2013 (PDF)
Sääntömuutos 3.3.2016 ja 22.9.2016 (PDF)
Sääntömuutos 3.5.2019 (PDF)
Säähtömuutos 24.3.2020 (PDF)

Ilmoitusten toimittaminen ja hyväksyminen

Perusilmoitus on toimitettu 4.3.2013.

Perusilmoitusta on täydennetty 12.4.2013.
Hyväksytty eduskuntaryhmärekisteriin 15.4.2013.

Päivitetty 15.4.2020