Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Sanni Grahn-Laasonen

Sanni Grahn-Laasonen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   20.04.2011–

Telefon:

09 432 3025

E-post:

sanni.grahn-laasonen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

politices magister

Valkrets:

Tavastlands valkrets 20.04.2011–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 09.09.2021–
Ekonomiutskottet (medlem) 08.09.2021–, (Ordförande) 09.09.2021–
Finlands delegation till Asien - Europa parlamentarikermötet (Ordförande) 19.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 09.09.2021–

Regeringsmedlemskap:

  • miljöminister (Stubb) 26.09.2014–28.05.2015
  • undervisnings- och kulturminister (Sipilä) 29.05.2015–04.05.2017
  • undervisningsminister (Sipilä) 05.05.2017–05.06.2019

Ledamotsassistent:

Sonja Tamminen,
Telefon: 09 432 4025
E-post: sonja.tamminen(at)riksdagen.fi