Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Leena Meri

Leena Meri

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   07.05.2015–

Telefon:

09 432 3165

E-post:

leena.meri(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

vicehäradshövding, häradsskrivare

Valkrets:

Nylands valkrets 07.05.2015–

Riksdagsuppdrag:

Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–
Lagutskottet (Ordförande) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (ersättare) 20.03.2020–
Riksrätten (medlem) 01.01.2020–31.12.2023
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 18.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Topi Anttila,
Telefon: 09 432 4165
E-post: topi.anttila(at)riksdagen.fi