Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Jussi Saramo

Jussi Saramo

Nuvarande riksdagsledamot

Vänsterförbundets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3187

E-post:

jussi.saramo(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

verksamhetsledare

Valkrets:

Nylands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Stora utskottet (medlem) 09.09.2021–
Utrikesutskottet (medlem) 08.09.2021–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 09.09.2021–
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (medlem) 29.10.2021–

Regeringsmedlemskap:

  • undervisningsminister (Marin) 17.12.2020–28.06.2021

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Vänsterförbundets riksdagsgrupp (ordförande) 20.08.2021–
  • Vänsterförbundets riksdagsgrupp, kommitté (ordförande) 20.08.2021–

Ledamotsassistent:

Johanna Kelhu,
Telefon: 09 432 4007, 050 569 6840
E-post: johanna.kelhu(at)riksdagen.fi