Eva Biaudet Svenska riksdagsgruppen
Riksdagsledamot  22.03.1991–31.12.2006, 22.04.2015–

Namn: Biaudet, Eva
Telefon: 09 432 3015
E-post: eva.biaudet@riksdagen.fi
Webbplats: www.evabiaudet.fi
Yrke / titel: riksdagsledamot
Valkrets: Helsingfors valkrets 22.04.2015–
Tidigare valkrets: Helsingfors stads valkrets 22.03.1991 - 23.03.1999
Helsingfors valkrets 24.03.1999 - 31.12.2006
Riksdagsuppdrag: Stora utskottet (medlem) 05.05.2015–
Stora utskottets arbetsdelegation (medlem) 05.05.2015–
Lagutskottet (Vice ordförande) 09.06.2015–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 08.09.2016–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 04.06.2015–31.05.2019
Tidigare riksdagsuppdrag: Trafikutskottet (medlem) 11.04.1991–05.11.1991, (medlem) 13.01.1995–23.03.1995
Miljöutskottet (medlem) 11.04.1991–05.11.1991, (medlem) 27.03.1992–23.03.1995, (medlem) 12.02.2002–05.04.2002
Stora utskottet (ersättare) 13.01.1995–23.03.1995
Utrikesutskottet (Vice ordförande) 05.04.1995–14.04.1999, (medlem) 25.04.2000–19.09.2000, (Vice ordförande) 26.04.2000–19.09.2000, (medlem) 07.09.2001–18.04.2002, (Vice ordförande) 11.09.2001–18.04.2002, (medlem) 09.09.2004–31.12.2006
Finansutskottet (medlem) 29.04.2003–08.09.2004, (ersättare) 09.09.2004–31.12.2006, (medlem) 05.05.2015–08.06.2015
Social- och hälsovårdsutskottet (ersättare) 29.04.2003–31.12.2006
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 29.04.2003–26.09.2003, (ersättare) 30.09.2003–31.12.2006
Skattedelegationen (adjungerad medlem) 06.05.2003–31.12.2006
Kultur- och vetenskapsdelegationen (medlem) 06.05.2003–31.12.2006
Social- och arbetsdelegationen (medlem) 06.05.2003–31.12.2006
Elektorerna (medlem) 09.04.1991–23.03.1995
Justeringsmännen (medlem) 09.04.1991–05.11.1991, (medlem) 27.03.1992–23.03.1995
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 05.04.1995–23.03.1999, (ersättare) 02.04.2003–31.12.2006
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (ersättare) 09.09.2004–31.12.2006
Finlands delegation i Arktiska parlamentarikerkonferensen (medlem) 09.05.2003–31.12.2006
Finlands delegation i Europaparlamentets och Finlands riksdags gemensamma kommitté (ersättare) 01.01.1993–31.12.1994
Finlands delegation i EFTA-parlamentarikerkommitté (ersättare) 21.12.1993–31.12.1994
Finlands delegation i EES parlamentarikerkommitté (ersättare) 21.12.1993–31.12.1994
Riksdagsgrupp: Svenska riksdagsgruppen 22.04.2015 –
Tidigare riksdagsgrupper: Svenska riksdagsgruppen 22.03.1991–31.12.2006
Uppdrag i riksdagsgruppen: Svenska riksdagsgruppen (1:a vice ordförande) 08.02.2018–
Svenska riksdagsgruppen (ordförande) 1995–14.04.1999
Riksdagsledamot: 22.03.1991 - 31.12.2006
Efterträdare: Jörn Donner /sv
Utsetts till OSSE:s särskilda representant för bekämpning av människohandel
Regeringsmedlemskap
Minister: omsorgsminister (Lipponen II) 15.04.1999–13.04.2000
omsorgsminister (Lipponen II) 19.04.2002–16.04.2003