Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Anslaget under momentet för kompensationsstöd för utsläppshandelns indirekta kostnader används för betalning av stöd enligt lagen om kompensationsstöd för indirekta kostnader för handeln med utsläppsrätter.
Under regeringsperioden 2011—2015 riktades auktioneringen av utsläppsrätter till finansieringen av Finlands utvecklings- och klimatarbete och det förfarandet fick positiv uppmärksamhet internationellt. Regeringen vill nu i stället att utsläppshandelns intäkter riktas till den energiintensiva industrin. Detta trots att Statens ekonomiska forskningscentral har sågat arbets- och näringsministeriets ändringar i lagen om utsläppshandeln. VATT har även gjort en utredning kring de negativa effekterna av energiskattestöden överlag. Nu vill regeringen i enlighet med regeringsprogrammet finansiera stödet med inkomster från auktioneringen av utsläppsrätter.
Momentet motiveras bland annat även med att målet är att trygga den elintensiva exportindustrins konkurrenskraft. Även detta har VATT:s utredning konstaterat att inte stämmer eftersom det har påvisats att företagens konkurrenskraft inte är avhängiga av energiskattestöden samt att stöden står i strid med Finlands klimatmål.
Att regeringen flyttar inkomsterna från finansieringen av Finlands utvecklings- och klimatarbete gör att Finlands internationella anseende lider eftersom vi istället väljer att stöda industrin, som har den största energiförbrukningen. Finlandsbilden lider av de stora nedskärningarna i utvecklingsarbetet och att Finland efter att Parisavtalet godkänts tar till åtgärder som inte gynnar vår klimatpolitik.
Vi vill att Finland ska vara en stark och pålitlig internationell aktör både då det gäller internationellt utvecklingsarbete och klimatpolitiken. Det är enbart genom långsiktiga gemensamma åtgärder som vi kan förbygga framtida globala oroligheter och förbättra både människors vardag och den miljö vi lever i. Därför vill vi rikta kompensationsstödet för utsläppshandelns indirekta kostnader annorlunda än regeringen gör med sin politik.
Vi föreslår därför