Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen sände den 6 november 2003 talmanskonferensens förslag till ändring av riksdagens arbetsordning och av 1 § valstadgan för riksdagen (TKF 3/2003 rd) till grundlagsutskottet för beredning.
Utskottet har hört
riksdagens generalsekreterare Seppo Tiitinen
riksdagens justitieombudsman Riitta-Leena Paunio
generaldirektör Tapio Leskinen, statens revisionsverk
lagstiftningsdirektör Matti Niemivuo, justitieministeriet
professor Mikael Hidén
professor Tuomas Ojanen
professor Kaarlo Tuori
professor Veli-Pekka Viljanen
Talmanskonferensen föreslår att riksdagens arbetsordning och valstadgan för riksdagen kompletteras med en passus om att respektive författningar också tillämpas på meddelande om attuppdraget som ställföreträdare för biträdande justitieombudsmannen är ledigt samt på val av ställföreträdare. Dessutom föreslås att till arbetsordningen läggs en bestämmelse om att ordet också kan ges till generaldirektören för statens revisionsverk. Förslaget har på dessa punkter anknytning till en proposition med förslag till lag om ändring av Finlands grundlag och vissa lagar som har samband med den (RP 102/2003 rd). Dessutom föreslår talmanskonferensen i riksdagens arbetsordning en liten teknisk ändring i bestämmelserna om anmälan till plenum.
Föreslagen avses träda i kraft samtidigt som den ovan nämnda lagen om ändringen av Finlands grundlag.
Talmanskonferensens förslag har på de flesta punkter samband med regeringens proposition med förslag till lag om ändring av Finlands grundlag och vissa lagar som har samband med den (RP 102/2003 rd). Talmanskonferensens förslag gäller huvudsakligen en komplettering av riksdagens arbetsordning och valstadgan för riksdagen med sådana bestämmelser om ställföreträdare för riksdagens biträdande justitieombudsman och om rätt för generaldirektören för statens revisionsverk att närvara och yttra sig i plenum som hänger samman med förslaget till ändring av grundlagen.
Grundlagsutskottet avstyrker i sitt betänkande GrUB 5/2005 rd om propositionen förslaget att generaldirektören för statens revisionsverk skulle få rätt att närvara och yttra sig i plenum. Det behövs följaktligen inga regler om saken i riksdagens arbetsordning.
Dessutom föreslår utskottet i samma betänkande en sådan ändring i den föreslagna bestämmelsen om ställföreträdare för biträdande justitieombudsmannen att talmanskonferensens förslag till beslut 2 om ändring av valstadgan för riksdagen blir överflödig. Samma sak gäller talmanskonferensens förslag om en passus om ställföreträdare för biträdande justitieombudsmannen i 11 § i riksdagens arbetsordning.
Talmanskonferensen kommer dessutom fram med ett förslag att 47 § 3 mom. i riksdagens arbetsordning ses över tekniskt för att reglerna för namnupprop i plenum ska bli tydligare. Denna lilla ändring i arbetsordningen är i och för sig motiverad, menar utskottet, men bör helst göras i ett lämpligare sammanhang än det nu aktuella.
Utskottet föreslår sålunda att bägge förslagen till beslut i talmanskonferensens förslag förkastas.
Med stöd av det ovan anförda föreslår grundlagsutskottet
att förslag 1 och 2 till beslut förkastas.
Helsingfors den 27 september 2005
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Sami Manninen