Senast publicerat 08-07-2025 17:10

Punkt i protokollet PR 30/2024 rd Plenum Torsdag 4.4.2024 kl. 16.00—19.02

6. Regeringens proposition till riksdagen med förslag till lag om ändring av 17 § i lagen om verksamheten i den offentliga förvaltningens säkerhetsnät

Regeringens propositionRP 4/2024 rd
Utskottets betänkandeFvUB 4/2024 rd
Första behandlingen
Talman Jussi Halla-aho
:

Ärende 6 på dagordningen presenteras för första behandling. Till grund för behandlingen ligger förvaltningsutskottets betänkande FvUB 4/2024 rd. Nu ska riksdagen besluta om innehållet i lagförslaget. — Utskottets ordförande Peltokangas, varsågod. 

Debatt
17.46 
Mauri Peltokangas ps 
(esittelypuheenvuoro)
:

Arvoisa puhemies! Käsittelyssä on hallintovaliokunnan mietintö hallituksen esityksestä, jossa ehdotetaan muutettavaksi julkisen hallinnon turvallisuusverkkotoiminnasta annettua lakia eli TUVE-lakia. Laissa säädetään julkisen hallinnon turvallisuusverkosta, sen palveluista ja palvelujen käytöstä sekä muusta turvallisuusverkkotoiminnasta. Tässä ehdotettu muutos koskee turvallisuusverkkotoiminnan neuvottelukunnan kokoonpanon muuttamista. 

Arvoisa puhemies! TUVE-lain mukaan turvallisuusverkkotoiminnan neuvottelukunnan tehtävänä on tukea valtiovarainministeriötä turvallisuusverkkotoiminnan ohjauksessa ja valvonnassa. Kuten hallintovaliokunta on lakia säädettäessä vuonna 2014 todennut, neuvottelukunnalla on olennainen merkitys sen varmistamisessa, että julkisen hallinnon turvallisuusverkkotoiminnasta annetun lain vaatimukset toteutuvat ja että toimintaa voidaan yhteensovittaa. Hyvinvointialueiden perustamisen jälkeen pelastustoimi ja ensihoidon palveluiden järjestämisvastuu on siirtynyt kunnilta hyvinvointialueille, Helsingin kaupungille ja HUS-yhtymälle. Näillä ei kuitenkaan ole toistaiseksi ollut edustajaa turvallisuusverkkotoiminnan neuvottelukunnassa. Pelastustoimea ja ensihoidon palveluja on aiemmin edustanut neuvottelukunnassa Suomen Kuntaliitto. 

Arvoisa puhemies! Hallituksen esityksessä ehdotetaan, että hyvinvointialueilla ja HUS-yhtymällä sekä Helsingin kaupungilla on yhteinen edustaja neuvottelukunnassa. Esityksen perustelujen mukaan hyvinvointialueet, HUS-yhtymä ja Helsingin kaupunki päättäisivät itse yhdessä siitä, miten edustaja neuvottelukuntaan määritellään, eikä siitä olisi tarpeen säätää laissa. Suomen Kuntaliitolla säilyy myös jatkossa edustaja neuvottelukunnassa. 

Valiokunta toteaa mietinnössään, että neuvottelukunnan kokoonpanossa on nyt tehtävän täydennyksen jälkeenkin kyse sen vähimmäiskokoonpanosta, joten kokoonpanoa on mahdollista jatkossakin täydentää neuvottelukunnan edustuksellisuuden kannalta tarpeellisilla muilla jäsenillä. Lisäksi kokoonpanosta voidaan edelleen säätää valtioneuvoston asetuksella. 

Arvoisa puhemies! Hallituksen esityksestä ilmenevistä syistä ja saamansa selvityksen perusteella hallintovaliokunta pitää esitystä tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena. Valiokunta puoltaa yksimielisesti lakiehdotuksen hyväksymistä muuttamattomana. — Kiitos. 

Puhemies Jussi Halla-aho
:

Kiitoksia, puheenjohtaja Peltokangas. — Edustaja Juvonen, olkaa hyvä. 

17.48 
Arja Juvonen ps :

Arvoisa puhemies! Tässä käsittelyssä on hallintovaliokunnan mietintö liittyen lakiesitykseen julkisen hallinnon turvallisuusverkkotoiminnasta annettuun lakiin. Turvallisuusverkkotoiminnan neuvottelukunnan kokoonpanoa muutetaan siten, että myös hyvinvointialueella, Helsingin kaupungilla ja HUS-yhtymällä olisi yhteinen edustaja, ja tämä muutos siitä syystä, että meillä on nykyään hyvinvointialueet ja sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus, ja kun edustajana on aikaisemmin ollut Kuntaliitto, niin nyt sitten edustajat vaihtuvat. 

Mikä tämä TUVE sitten on? Tämä TUVE on valtion omistuksessa ja hallinnassa oleva viranomaisverkko, johon kuuluvat viestintäverkko, siihen liittyvät laitteet ja yhteiset tieto- ja viestintätekniset palvelut. Tämän neuvottelutoimikunnan tavoitteena on yhteiskunnan turvallisuudesta vastaavien viranomaisten tarpeiden kuuleminen, että ne tulevat huomioon otetuiksi. Täten pystytään myös vaikuttamaan ja osallistumaan turvallisuusverkon käyttöön ja sen palvelujen erilaiseen kehittämiseen ja ohjaamiseen. Eli tarkoitus on, että ne osaajat ja osaavat henkilöt sieltä hyvinvointialueilta pääsevät vaikuttamaan asioihin. Esimerkiksi puhutaan ensihoidosta ja pelastustoimesta. — Kiitos. 

Riksdagen avslutade den allmänna debatten. 

Riksdagen godkände innehållet i lagförslaget i proposition RP 4/2024 rd enligt betänkandet. Första behandlingen av lagförslaget avslutades.