TALOUSARVIOALOITE 300/2004 vp

TAA 300/2004 vp - Valto Koski /sd 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Kouvolan henkilöratapihan muutostöihin

Eduskunnalle

Kouvola sai rautatieaseman vuonna 1875. Vuonna 1908 Kouvolasta tuli viiden radan risteysasema. Kouvolan rautatieasema on merkittävä rautatieristeys: yhteydet Lahteen, Kotkaan, Pieksämäelle sekä Vainikkalaan ja Lappeenrantaan. Kouvolan vanha rautatieasema aiheuttaa ongelmia liikuntarajoitteisille, koska sieltä puuttuvat korotetut laiturit ja kerrosten väliset hissit.

Kouvolan ratapihan muutoksista on laadittu Lahti—Vainikkala-yleissuunnitelma. Henkilöratapihan nykyisiä laitureita korotetaan ja levennetään purettujen raiteiden kohdalta sekä jatketaan niitä länteen. Pääraiteilla laituripituus on 450 m ja sivuraiteilla vähintään 270 m. Nykyiset laiturikatokset uusitaan tai korjataan. Laitureille rakennetaan hissiyhteydet asematunnelista. Laitureiden päihin rakennetaan huoltoliikenteelle tarkoitetut laituripolut.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2005 talousarvioon momentille  31.40.21 lisäyksenä 5 400 000 euroa Kouvolan henkilöratapihan muutostöihin.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2004

  • Valto Koski /sd