Viimeksi julkaistu 9.1.2023 13.24

Talousarvioaloite TAA 396/2022 vp 
Janne Sankelo kok ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä valtatien 19 Tepon liittymän ja rinnakkaisteiden toteuttamiseen Etelä-Pohjanmaalla (10 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Tepon (Teppo—Isokoski) liittymässä valtatiehen 19 liittyvät maantie 47738 (Tepontie) lännestä ja maantie 17467 (Isokoskentie) idän suunnasta. Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen mukaan liittymä on ELY-alueen vaarallisimpia ja muuttuu vielä vaarallisemmaksi valtatien 19 Atria—Hippi -osuuden parannustoimenpiteiden vuoksi. Liikenneturvallisuussyistä Tepon liittymät katkaistaan ja liittyvien teiden liikenne ohjataan rinnakkaistieverkolle.  

Tulevaisuudessa valtatiellä 19 on molempiin suuntiin kaksi kaistaa (2+2-kaistainen tie). Kaikki tasoliittymät katkaistaan valtatien nelikaistaiselta osuudelta ja korvaavat yhteydet toteutetaan rinnakkaistiejärjestelyin. Tässä yhteydessä myös Tepon liittymä tullaan poistamaan. Tepon ja Isokosken teiden katkaisu tullaan tekemään, vaikka valtatien 19 alituksen rakentamisen rahoituksesta ei ole tietoa. Myöskään rinnakkaisteiden rakentamiseen ei ole ohjattu rahoitusta valtion budjetista, jolloin koko liittymän ja sitä kautta liikenneturvallisuuden kehittäminen ei etene. On mahdollista, että valtatien nopeusrajoitus voidaan joutua väliaikaisesti laskemaan alueella 60 kilometriin tunnissa.  

Alituksen rakentamatta jättämisestä aiheutuu alueen asukkaille ja yrityksille runsaasti ongelmia. Valtatien 19 yli kulkee nyt runsaasti mm. maatalousliikennettä, koska alueen maatilojen peltoalueita sijaitsee valtatien molemmin puolin. Kun kulku valtatien poikki tullaan katkaisemaan, maatalousliikenne joutuu kiertämään pitkiäkin matkoja, mikä aiheuttaa tarpeettomia taloudellisia menetyksiä ja lisää mm. liikenteen CO2-päästöjä.  

Tepon asuntoalueella asuu lähes 1 000 asukasta, ja lähialueella yli 3 000 asukasta. Asukkaista iso osa käyttää Tepon risteystä useita kertoja päivässä kulkiessaan Seinäjoen, Lapuan tai Kuortaneen suuntaan. Kaikki tämä liikenne siirtyy välittömästi liittymän katkaisun jälkeen Nurmon katuverkolle, joka jo nyt sisältää useita vaarallisia liittymiä.  

Seinäjoen kaupungin kaavoitussuunnitelmien toteutuessa uuden asumisen tuottama lisäliikennetuotos Nurmon alueella on noin 2 100 matkaa vuorokaudessa ja kaupallisten palveluiden liikennemääräksi arvioidaan yli 10 000 ajoneuvoa/vrk.  

Valtatiellä 19 on käynnissä tiesuunnitelmien laadinta koko Seinäjoki—Lapua-välille. Valtatien liikenteen kasvu aiheuttaa tarpeen koko välin muuttamiseksi nelikaistaiseksi. Kiireellisin ja liikenneturvallisuudeltaan merkittävin osuus on Kivisaari—Atria, jonka kehittämishanke tulee kiireesti nostaa Väyläviraston investointiohjelman 1A-koriin. Tepon liittymän rakentaminen palvelisi juuri Kivisaari—Atria-hankkeen toteuttamista. Tepon liittymän rakentamista ei voida toteuttaa toimivaksi kokonaisuudeksi pienemmissä osissa.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 10 000 000 euroa momentille 31.10.77 valtatien 19 Tepon liittymän ja rinnakkaisteiden toteuttamiseen Etelä-Pohjanmaalla. 
Helsingissä 30.9.2022 
Janne Sankelo kok 
Mikko Savola kesk 
Pasi Kivisaari kesk 
Paula Risikko kok 
Mikko Ollikainen 
Peter Östman kd 
Joakim Strand 
Juha Mäenpää ps 
Kim Berg sd 
Mauri Peltokangas ps 
Jukka Mäkynen ps 
Anders Norrback